Hani verdiğin sözler başkan

Katı atık bertaraf tesisi kuramayan ve Körfezi’ni temizleyemeyen Başkan Kocaoğlu vaatleri arasındaki iki stadı yapamadığı gibi hükümetin stat projelerine de engel oldu

Giriş Tarihi: 5.4.2016
Hani verdiğin sözler başkan
Büyükşehir Belediye Başkanı 'nun, yerel seçimler öncesi verdiği sözlerin en önemlilerini yerine getirmemesi tepki topluyor. Kentin kronik sorunlarına yıllardır çözüm bulamayan Kocaoğlu'nun hayata geçirilemeyen yatırımlarda topu Ankara'ya atması da artık inandırıcı olmuyor.

HALA YÜZEMEDİK
Kocaoğlu'nun yerine getiremediği sözleri arasında birinci sırada çöp tesisi sorunu yer alıyor. 2004'ten bu yana görevde olmasına rağmen çöp tesisi için uygun bir yer bulamayan Kocaoğlu, 2014 yerel seçimleri öncesinde de katı atık bertaraf tesisi yapılacağını vaat etti. Kocaoğlu, seçim bildirgesinde, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çevre yatırımları yeni dönemde de hız kesmeden devam edecek. Bu amaç doğrultusunda evsel atıkları enerjiye dönüştürecek katı atık bertaraf tesisleri kurulacak. Atık suların arıtılarak kentsel hizmetlerde ve sulamada kullanılması sağlanacak. Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi'nden elde edilen nihai ürün ekonomik kazanca dönüştürülecek" ifadelerine yer verdi ve Yamanlar'ı adres olarak gösterdi. Ancak bu bölge için önce Jeoloji Mühendisleri Odası, ardından da açılan mahkemede bilirkişiler olumsuz rapor verdi. Son olarak da bu alanın 'muhafaza ormanı' olması nedeniyle Orman Genel Müdürlüğü ÇED konusunda olumsuz rapor verdi. Ayrıca çöp tesisiyle ilgili ÇED belgelerinin eksik olduğu da ortaya çıktı. 12 yıldır çöp için alan bulamayan Kocaoğlu, bu gelişmeler sonrası Ankara'yı suçlamayı tercih etti. Aziz Kocaoğlu'nun çözemediği diğer konu ise İzmir Körfezi'nin temizlenmesi oldu. Kocaoğlu, 2014 seçim vaatleri içinde "Körfez'de yüzeceğiz" başlığıyla bu konuyu ele aldı. Bu konuda Büyükşehir, ÇED başvurusu yaptı. Ancak geçtiğimiz günlerde en yetkili isim Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Körfez ÇED'i konusunda gerekli olan iki bilimsel belgenin hala Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine sunulmadığını açıkladı. Buna rağmen Başkan Kocaoğlu, yine Bakanlığı, projeyi geciktirmekle suçladı.

YAPAMADI, ENGEL OLDU
Kocaoğlu, son iki seçimde İzmir'e iki yeni stat yapma sözü verdi. Ancak bu konuda da somut adım atılamadı. Son seçim vaadinde, "İzmir'e uluslararası standartlarda iki yeni stat kazandırılacak. Örnekköy'de ve Uzundere'de içinde sosyal tesisleri, antrenman sahaları, spor salonu, tenis kortları, açık hava voleybol ve basketbol sahaları, yüzme havuzu, donatı alanları yer alan 25 bin kişilik stat ve spor kompleksi yapılarak spor altyapısı zenginleştirilecek" denildi. Kocaoğlu, statları yapamadığı gibi hükümetin yapacağı Karşıyaka ve Göztepe statları için de dava açtı ve stat inşaatlarını durdurdu. Bu süreçte Kocaoğlu, Doğanlar Stadı ve Tire Arena statları için çalışmalar yürüttü. Ancak bu statların kentin ihtiyacını karşılayacak nitelikte olmadığı belirtildi. Kocaoğlu, kentin en büyük sorunlarından trafik konusunda da bildirgeye bir madde eklemişti. "Alsancak trafiği tünelle aşılacak" diyen Kocaoğlu, Talatpaşa, Şair Eşref ve Ziya Gökalp bulvarlarının bağlandığı Vahap Özaltay Meydanı ile Havagazı Fabrikası arası güzergahta, 2 gidiş 2 geliş olacak şekilde gerçekleştirilecek aç kapa tünel çalışması ile kentin en sorunlu kavşak ve güzergahına çözüm getirilecek ve bu bölge yer üstü çalışmasıyla birlikte üstünden sadece tramvayın geçeceği bir yaya bölgesi niteliğine kavuşturulacak" dedi. Ancak trafik sorunu da çözüme kavuşmadı. 8 bölgede kentsel dönüşüm sözü veren Kocaoğlu'nun bu konuda da somut adım atmaması dikkat çekti.

NE ZAMAN İSTERSEN GEL
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, ÇED zirvesi çağrısı için "Ne zaman isterse gelsin, görüşelim" dedi. Binali Yıldırım, Aziz Kocaoğlu'nun, Kuzey Bölgesi Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi ile Körfez ÇED'i için istediği zirveye olumlu yanıt verdi. Yıldırım, "İzmir'in sorunu çok. Hükümet olarak yerel yönetimlere parti ayrımı yapmaksızın destek veriyoruz. Bu bizim hizmet anlayışımız. Başkan Aziz Kocaoğlu'nu Ankara'ya bekliyorum. Kapım her zaman olduğu gibi yine açık. Ne zaman isterse gelsin, görüşelim. Sorunun bir parçası olmadığımız gibi çözümünden yanayız. Konu, İzmir olunca da çözümü hızlandırmak için ekstra çaba gösteririz. Amacımız bağcı dövmek değil üzüm yemek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hani verdiğin sözler başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN