Ameliyat sonrası üçlü destek şart

Op. Dr. Baytekin, obezite ameliyatı sonrasında cerrah, beslenme uzmanı ve plastik cerrahın süreci birlikte yönetmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 6.4.2016
Ameliyat sonrası üçlü destek şart
AŞIRI kilolu olmak ciddi bir sorunu. Bu amaçla günümüzde obezitenin tedavisi için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar sonrası kişiler ciddi oranda kilo verebiliyorlar. Fakat ameliyat sonrası cildin aşırı kilo kaybına uyum sağlayamamasının ve bu yüzden sarkmasının da sorun yarattığını dile getiren Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çağhan Baytekin, "Özellikle bariatrik cerrahi sonrası cerrah, beslenme uzmanı ve plastik cerrahın süreci birlikte yönetmesi çok önemli. Bu sayede kişinin ameliyat sonrasında daha çabuk toparlanması ve kas yapısının güçlenmesi sağlanıyor. Ayrıca mide ameliyatına eşlik eden diğer operasyonların sayısında da azalma sağlanıyor" dedi.

2-3 AY GEÇMELİ
Ameliyat sonrasında gerekli cerrahi müdahaleleri 1 yıldan önce yapamadıklarını söyleyen Baytekin, "Tabi ki vücudun sadece cerrahi uygulamalarla toparlanması yerine onun kendi kendini toparlaması daha sağlıklı olacaktır. Bu amaçla ameliyat ile aşırı kilo veren hastaları ameliyatın ardından 2-3 ay gibi bir süre sonra değerlendirmeye alıyoruz. Hedefimiz ameliyatı yapan cerrah, beslenme uzmanı ve plastik cerrahın işbirliği içerisinde olup hastayı birlikte değerlendirmeleri ve ameliyat sonrası vücutta oluşacak sarkmaları sağlıklı bir şekilde en aza indirmelerini sağlamaktır" diye konuştu.

KAS YAPISINDA AZALMA
Yapılan uygulamalar ile cildin içerisindeki çatlama, kırılma ve gevşekliğin erken süreçte engellenmeye çalışıldığını sözlerine ekleyen Baytekin, şöyle devam etti: "Örneğin manyetik dalga tedavileri kan dolaşımını ciddi oranda arttırdığı için büyük oranda yardımcı oluyor. Aynı şekilde frekans uygulamaları da kolojen sentezini tekrar uyardığı ve yeni şekillenmeler sağladığı için kimi bölgelerin toparlanmasında oldukça faydalı oluyor. Tüm bunların yanı sıra bazı kişilerde kas yapısında azalma gibi durumlar da ortaya çıkabiliyor. Bu durumda kas dokusunu arttırma ve sıkılaştırma gibi özel yöntemler de uygulanabiliyor. Gerekirse kişiye aktif spor ya da pasif jimnastik yaptırılabiliniyor. Tüm bu uygulamalardaki amacımız vücudun ameliyat sonrası toparlanma seviyesini maksimuma çıkarmak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ameliyat sonrası üçlü destek şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN