Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cilt sağlığınız için bu tüyolara kulak verin!

Giriş Tarihi: 6.4.2016
Cilt sağlığınız için bu tüyolara kulak verin!

Özel Heraderma Polikliniği hekimlerinden Dermatolog Dr. Sibel Akıncı ve Medikal Estetik Uzmanı Dr. Sevinç Gündüz, cilt sağlığı ile ilgili soruları cevapladı

Kozmetik dermatolji günümüzde artan bir öneme sahip. Sadece ileri yaştakilerin değil cilt sağlığına önem veren genç yaştaki kişilerin de ilgilendiği bu alanda pek çok farklı uygulamalar mevcut. Bu uygulamaların hangi durumda kullanılması gerektiği ya da zararı olup olmadığı konusunda sorulan soruları Özel Heraderma Polikliniği hekimlerinden Dermatolog Dr. Sibel Akıncı ve Medikal Estetik Uzmanı Dr. Sevinç Gündüz yanıtladı.

21 yaşındayım. Gözeneklerimin görünürlüğünden rahatsızım. Sıkılaştırılması için ne yapılabilir? Ayrıca burun bölgemdeki yoğun siyah noktalar için hangi ürünleri tavsiye edersiniz?
Dr. Sibel Akıncı: Karbon Peeling, Dermaterapi (dermaroller) uygulamaları gözenekleri küçültmek için sıklıkla uyguladığımız tedavi yöntemlerindendir. Siyah noktalarınız; klinik ortamda derin cilt bakımı veya kimyasal peeling, mikrodermabrazyon ile azaltılabilir.

43 yaşındayım ama cildimin yağlı olmasından dolayı sarkmalar oldu. Estetik olmadan nasıl gerginleştirebilirim?
Dr. Sevinç Gündüz: Yağlı ciltlerde ince kırışıklıklardan çok, yağ kaybına bağlı çökmeler görürüz. Bu çökmeler başlangıç döneminde ise, hyaluronik asit dolgularla, yüzü daha dinlenmiş göstermek mümkündür. Sarkmalar, yüzün bütünüyle yorgun görünmesine neden oluyorsa, Somon mezoterapi, Ultra Vlift( ağı), Radyofrekans yöntemlerinden cilt yapısına uygun olanı ile yüzün yukarı doğru kaldırılması, daha diri bir görünüm verilmesi, daha genç görünmesi sağlanabilmektedir.

Hem dudak burun mesafemin kısalmasını hemde üst dudagımının biraz daha dışa kıvrık olmasını istiyorum, dudak dolgusunun bunu sağlayamayacağını düşünüyorum. Bana ne önerirsiniz?
Dr. Sevinç Gündüz: Dudak dolgusunda kullanılan yönteme bağlı olarak istediğiniz etkiyi yaratmak mümkündür. Eğer dudaklarınız dolgu ile doldurulamayacak kadar gergin ise, dudak kontürüne ip yerleştirilerek yukarı doğru kıvrılması ve daha iyi görünmesi sağlanacaktır.

SAÇ MEZOTERAPİSİ 8-10 SEANS YAPILIR

Saç mezoterapisi ne işe yarar?
Dr. Sibel Akıncı: Kıl foliküllerini geliştirmek ve saçın kalitesini arttırmak için saç mezoterapisi uygulanabilir. Genellikle 8-10 seans uygulanması önerilir.

Burun kenarindan ağız kenarına kadar inen çizgilerle mücadele için bir krem veya alternatif çözüm olarak ne önerebilirsiniz?
Dr. Sibel Akıncı: Ciltteki hyaluronik asit miktarının ve kollajen- elastin liflerin azalması ile ciltte kırışıklıklar oluşur. Kremlerin içindeki hyaluronik asit molekülleri büyük olduğu için, cilt altına geçmesi ve doldurması mümkün değildir. Bu nedenle hyaluronik asit dolgu malzemeleri ile bahsettiğiniz problem çözülebilir. Aynı etki, lit iplerle de sağlanabilir.

PRP Uygulaması cildimdeki derin çizgileri ortadan kaldırır mı?
Dr. Sevinç Gündüz: PRP tedavisinde elde edilen plasma ciltte sorunlu bölgede minik iğneler yardımı ile cilt altına ve içine verilir. Fraksiyonel lazer, mikroiğneleme(dermaroller) uygulamalarından sonra PRP serumu cilde sürülebilir. Açılan gözeneklerden PRP cilt tarafından kolayca emilir. PRP tedavisi cildin kendini yenileme esasına dayanır. Bu yüzden tedavi sonuçları geç görülür. Tedavinin sonuçları ikinci veya üçüncü seanstan sonra ortaya çıkar. PRP tedavisi yapıldıktan sonra ciltte yenilenmeye bağlı sıkılaşma ve sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, ciltteki lekelerde aydınlanma, cilt renginde parlaklık ve izlerde azalma meydana gelir. Derin kırışıklıklar için hyaluronik asit dolgular ile mutlaka cildi desteklemek gerekir. Saçlı deriye yapılan uygulamalardan sonra saç kalınlığında artış ve seyrek görülen alanlarda yoğunlaşma görülür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cilt sağlığınız için bu tüyolara kulak verin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN