Hayata bağlayan aşı uzaktan geldi

Balıkesir’de oto lastik tamircisi Ülkü Bilir’e yapılacak kemik iliği kök hücre nakli için ’de bulunamayan donör dünyanın öbür ucunda çıktı. Bilir, Brezilya’dan gelen aşıyla hastalığı yendi

Giriş Tarihi: 9.4.2016
Hayata bağlayan aşı uzaktan geldi
Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde yaşayan oto lastik tamircisi 47 yaşındaki Ülkü Bilir'e adeta dünyanın öbür ucundan hayat aşısı geldi. Bilir, halsizlik, yorgunluk şikayetleri başlayıp kan değerlerinde düşme saptanınca Haziran 2015'te İzmir Kent Hastanesi'ne başvurdu. Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Hematoloji Profesörü Dr. Gürhan Kadıköylü, Bilir'e "myelodisplastik sendrom" (kemik iliği yetmezliği) tanısı koydu. Kadıköylü, hastalığı lösemiye dönüşmeye başlayan Bilir'e kemoterapiye başladı, kemik iliği kök hücre nakli yapılmasına karar verdi. Donör taraması başlatıldı. Ancak bekar olan Bilir'in tek kardeşi ve diğer akrabaları da uygun çıkmadı. Bilir için İstanbul Kemik İliği Bankası ve Türkök'e başvurularak akraba dışı donör arandı. Ancak Bilir'in yüzüne şans burada da gülmedi. Bu kez İstanbul'daki banka aracılığıyla yurtdışı taramalara geçildi. Şansı dönen Bilir'e 'den binlerce kilometre uzaktaki Güney Amerika ülkesi Brezilya'da donör bulundu. Fortaleza- Sao Paulo-İstanbul aktarmalarıyla hayat aşısı İzmir'e ulaştırıldı. 24 Mart'ta ellerine ulaşan kök hücreyi aynı gün Bilir'e naklettiklerini belirten Prof. Dr. Kadıköylü, "Hastamızın hastalığı lösemiye dönüşüyordu. Yüksek riskli hastalık grubunda olduğu için nakil şarttı. Ancak 'de akraba ve akraba dışı donör bulunamaması gerçekten bizi de üzdü. Ama artık dünya küçüldü, uzaklar yakın oldu. Dünyanın her yerinden donör bulunabiliyor. Ailesinde, 'de donör bulunamayan hastalar için de artık hep umutluyuz. Bu hastamızda da bu umudu ve mutluluğu bir kez daha yaşadık" diye konuştu.

PATRONU REFAKATÇİ OLDU
Ülkü Bilir, Brezilya'dan gelen hayat aşısıyla sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşarken, patronu Ruhi Sercan (63) nakil sürecinde hiç yanından ayrılmadı. Üç çocuk babası Sercan, "Ülkü 23 yıldır yanımda çalışıyor, kalfam benim. Kendisini çok severim. Ona refakat edecek kimse yoktu. Ben uygundum yanında ben kaldım. İnsanlık bunu gerektirir" dedi. Öte yandan Ülkü Bilir'le birlikte aynı gün aynı yan yana odalarda yatan Hasan Umaçşan (59) ile Nejla Taner'e de (29) kemik iliği kök hücre nakli gerçekleştirildi. Umaçşan'a ablası Ayşe Yurdakul Demirören, Taner'e de ağabeyi Hakkı Taner'den alınan kök hücreler nakledildi. Üç hastanın da kemik iliği tuttu, çalışmaya başladı. Prof. Dr. Kadıköylü başkanlığındaki Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi ekibi de üç hastayla bir araya gelip yaşama sevinçlerine ortak oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata bağlayan aşı uzaktan geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN