Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüm için el ele verilmeli

Kentsel dönüşümde ’in geri kaldığını belirten MÜFED Başkanı Necip , “Bir master planı olmaması en büyük eksiklik. Kentsel dönüşümde tüm aktörler birlikte çalışmalı” dedi

Giriş Tarihi: 9.4.2016
Kentsel dönüşüm için el ele verilmeli
Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip , yüzde 85'i dönüşüme ihtiyaç duyan ve deprem kuşağında yer alan 'de, kentsel dönüşüm konusunun ayrı bir önem ve aciliyet taşıdığını söyledi. "Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için tüm aktörler uyumlu ve birlikte çalışmalı" diyen Nasır, Türkiye'deki metropol kentlerde yıllardır gecekondulaşma yaşandığını ve İzmir'de halen bir master planı olmamasını en büyük eksiklik olarak gördüğünü vurguladı. Kentsel dönüşüm yasasının aslında sosyal bir proje olduğunu kaydeden Necip Nasır, "Bu yasanın uygulatılabilmesi insanları teşvik edecek ve zorlayacak bir tarafı olması gerekiyor. Sorunların çözümü için bu şekilde olmalı. 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasası sosyal bir proje olduğu için bulunduğu coğrafyaya göre farklı uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. İzmir'de olması gereken ivme yakalanamadı. Bu yasanın verdiği yetkiyle bina yenilemeler yapılıyor. 'Eskiyi yık, yenisini yap' sistemi uygulanıyor. 'Yık yap' yöntemini doğru bulmuyorum. Binalar belki depreme dayanıklı olacak ama kent beton yığını haline gelecek. Burada en büyük görev yerel yönetimlere, kısacası belediyelere düşüyor" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR GEÇ KALDI
Kentin gelecek projeksiyonunu ortaya koyan 20, 30, hatta 50 yıllık planların olmasının önemine dikkat çeken Nasır şöyle devam etti: "Önemli olan çözüm üretebilmek. Diğer illerde bu iş nasıl çözülüyor ona bakılmalı. Hızlı bir şekilde planların yapılması lazım. Bölgesiyle bütüncül bir yapı planlanması ve bunun Büyükşehir Belediyesi'nin kontrolünde yapılması önemli. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun dile getirdiği gibi illerin master planlarının çıkarılması zorunlu hale getirilmeli. İlk etapta bütün yetki belediyelere verilmeli. Bu konuda gerekli olan istihdam ve masraflar, Bakanlık tarafından İller Bankası aracılığıyla karşılanmalı. Bu konuyla ilgili de bir süre sınırlaması getirilmeli. 6306 sayılı yasa tek kentsel dönüşüm yasası olmalı. Eksiklikler tespit edilip, daha çabuk hayata geçirilmesi için çalışılmalı. Bunu Hükümet ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan rica edeceğiz." Federasyon olarak İzmir'de kentsel dönüşüm konusunda farklı kurumları buluşturacak bir çözüm için görev yüklendiklerini kaydeden MÜFED Başkanı Necip Nasır, "Mühendis ve Mimarlar Odası, Sivil Toplum Kuruluşları, Şehir Plancıları Odası, Belediyeler gibi kurumları ziyaret ederek İzmir ile ilgili yaklaşımlarda ortak bir fikir birliği oluşturulması için çalışacağız. Tüm aktörlerin kent için bir araya gelip sorunların çözümü için çare bulacağı bir yapının hazırlanması lazım. İzmir, hangi tema üzerine gideceğini belirlemeli. Sanayi, ticaret, üniversite, sağlık turizmi, turizm veya bunların birden olmalı" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüm için el ele verilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN