Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parçalanan asfalt!

Büyükşehir’in Toros-Çamkule yolundaki üç kez uyguladığı ‘çift kat harç tipi’ kaymaz asfalt, sürekli parçalandı. Yolun her seferinde dağıldığını belirten vatandaşlar, “Şu sorunu artık çözün” dedi

Giriş Tarihi: 11.4.2016
Parçalanan asfalt!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yoğun trafiğe maruz kalan kavşaklar, cilalanmış asfalt veya beton kaplamalı yollar ile kayma tehlikesi bulunan eğimli yollara kaydırmaz özellikte (çift kat harç tipi) asfalt döşedi. Son yıllarda başlatılan çalışmalar kapsamında kaymaz asfalt ile kaplanan 60 kilometrelik yol içerisinde Toros-Çamkule bağlantı yolu da yer aldı. Toros Çamkule bağlantı yoluna ilk kez 2013'te kaymaz asfalt atıldı. Kısa sürede dağılan kaymaz asfalt ikinci kez yaklaşık 24 Kasım 2014'te uygulandı. Trafik kazalarını azaltmak amacıyla ikinci kez atılan kaymaz asfalt yine ilkinde olduğu gibi birkaç gün içinde parçalanarak özelliğini yitirdi. Yolun tamamındaki asfaltın parça parça dağıldığı gözlendi. İZBETON A.Ş.'nin alt taşeronu Alka İnşaat Nisan 2015'te aynı yola üçüncü kez kaymaz asfalt attı. Kaymaz asfalt üçüncü kez parçalandı.

3. KEZ KAYMAZ ASFALT ATILDI
Asfaltın imalat bedeli olan 292 bin 921 lira 46 kuruş İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kendi şirketi İZBETON A.Ş.'den kesilmişti. İZBETON da bu tutarı alt taşeron firması Alka İnşaat'tan kesmişti. Büyükşehir, İZBETON'dan söz konusu kaymaz asfalt çalışmalarını fen ve sanat kurallarına uygun olarak yeniden yapmasını istemiş, uygun olarak yapıldıktan sonra bedelin yeniden ödeneceği bildirmişti. Bunun üzerine İZBETON A.Ş. de aynı talimatı alt taşeron firması Alka İnşaat'a iletmişti. 3. kez aynı yola kaymaz asfalt atan Alka İnşaat'ın yükümlülük süresi 6 ay önce bitti. Ortaya çıkan bu durum, Büyükşehir Belediyesi'ne kaymaz asfaltın maliyeti olan 292 bin 921 liranın çöpe mi gittiği sorusunu akıllara getirdi. Çamkule Mahallesi'nde oturan 55 yaşındaki Ahmet Kaya, yolun her seferinde dağıldığını belirterek, "Kaymaz asfaltı attıktan birkaç gün dağılıyor. Ya malzeme kalitesiz, ya da yanlış uygulanıyor. Bir yerde hata yapılıyor" dedi. 72 yaşındaki Şah İsmail Dalbudak, "Yıllardır burada oturuyorum. Kaymaz asfaltı atıyorlar, dağılıyor. Buraya harcanan paraya yazık. Bu işi düzgün yapsınlar. Normal asfalt daha iyiydi. Daha dayanıklıydı" şeklinde konuştu. 60 yaşındaki Mustafa Kovan yağmurlu havalarda dağılacağını bile bile asfalt döküldüğünü gördüğünü belirterek, "Biz bu asfaltın yağmurlu havada atıldığında dağılacağını biliyoruz. Bu işi yapanlar bilmiyor mu? Bayraklı'da Çamkula Mahallesi'nden daha dik yokuşlar var. Oralarda böyle dağılan asfalt görmedim. Kalitesiz malzeme kullanıyorlar" diye konuştu. Kaymaz asfalt atıldıktan sonra kazaların arttığını belirten 58 yaşındaki Ömer Kurt, "Yolun eski hali daha iyiydi. Şimdi kazalar arttı. Geçen gün bir araç aydınlatma direğine çarparak durabildi. Harcanan paralara yazık. Kaymaz asfalttan geriye bir tek yol kenarlarına sıçrayan kısımlar kaldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parçalanan asfalt!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN