Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık gölge etmeyin ’e de yapılsın!

Anadolu’daki birçok kent modern futbol statlarına kavuştu. Son olarak Beşiktaş, göz kamaştıran stadını açtı. ’de ise yapılması planlanan statlar Büyükşehir Belediyesi yüzünden mahkemelik

Giriş Tarihi: 16.4.2016
Artık gölge etmeyin İzmir’e de yapılsın!
'de, ve Göztepe'nin mevcut statlarının bulunduğu alana yeni ve modern butik statların yapılabilmesi için, Büyükşehir Belediye Başkanı 'nun "bin dereden su getirerek" yarattığı bahaneler aşılmaya çalışılırken, Türkiye'nin birçok kentinde Spor Bakanlığı ya da belediyeler tarafından inşaatına başlanan statlarda sona gelindi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın "23 Şehir 25 Süper Stadyum" ismiyle başlattığı proje tam gaz devam ediyor. Bakanlığın hayata geçirdiği 25 stadyum projesinden 2 tanesi olan Karşıyaka Yalı ve Göztepe Gürsel Aksel stadyumları başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri ve Büyükşehir Belediyesi'ne yakınlığı ile bilinen odaların engellemeleriyle karşı karşıya kaldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun açtığı dava ile statların inşaatları mahkeme kararı ile durduruldu. Ancak Karşıyaka Stadı'nın 26 Ocak 2014 tarihinde yapılan ihalesinin ardından Türkiye'nin çeşitli illerinde inşaatına başlanan 10'dan fazla stadyumun bazılarında sona gelindi bazılarında ise önemli yol kat edildi.

TEK ENGEL ÇIKARAN İZMİR
Başta Konya ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentlerine yapılan stadyum yatırımları için adeta seferberlik ilan ederken İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yatırımların önünü kapatan tek belediye oldu. Karşıyaka Yalı Stadı'nın ihale sürecinin ardından inşaatına başlanan Gaziantep ve Eskişehir stadyumlarının yüzde 90'ı, Samsun ve Kocaeli stadyumlarının yüzde 80'i tamamlandı. Trabzon ile Sakarya stadyumlarının inşaatlarının ise yüzde 75'i tamamlanırken Malatya, Sivas, Batman, Adana ve Diyarbakır stadyumlarının yüzde 50'sinden fazlası tamamlanarak önemli yol kat edildi.

ÇÜRÜTÜLMÜŞ BAHANELER
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Karşıyaka Stadı'nın yapılmaması için öne sürdüğü belli başlı üç gerekçe var: Deniz kenarına stat mı yapılır? Trafik sıkışacak ve kent dokusu bozulacak... Oysa aynı Kocaoğlu, kentin tam merkezinde, İzmir Limanı'nın bitişiğinde bulunan Alsancak Stadı'nın kapasitesinin büyütülerek, yapılabileceğini söylüyor. Nitekim Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, yıkılan Alsancak Stadı'nın yerine yeni bir stat yapılacağını duyurdu. Yani, "trafik, kent dokusu ve deniz kenarı" bahanelerinin hiçbir geçerliliği bulunmuyor. Göztepe ve Karşıyaka gibi taraftar potansiyeli yüksek iki kulübü doğrudan karşısına almaktan kaçınan Kocaoğlu, bir taraftan engel çıkarmak için mahkemelere başvururken, diğer yandan "Bu statların yapılmasına bizim davalar engel değil. Buyurun yapın. Biz sadece tarihe not düştük" diyerek akıllara ziyan açıklamalarda bulunuyor. "Bu eserleri Hükümet yaparsa, prestij kaybederiz" denilemediği için daha önce gündeme gelmiş ancak proje maliyetleri dolayısıyla çoktan vazgeçilmiş Örnekköy alternatifi tekrar tekrar ısıtılıp gündeme getiriliyor. Bir yandan da kente 60 kilometre uzaklıktaki Menderes'te stat yeri bakılmasına Karşıyakalılar, "Kocaoğlu, stadı Adana'ya yap, uçakla 1 saatte gideriz. Menderes'e gitmek 2 saat sürüyor" diyerek tepkilerini dile getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık gölge etmeyin İzmir’e de yapılsın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN