Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp rahatsızlıklarında yeni tedavi yöntemleri

Üniversitesi Hastanesi’nden Kardiyolog Prof. Dr. İstemihan Tengiz, son dönemde kalp rahatsızlıklarında geliştirilen yeni teknolojiler ve kullanım alanları hakkında bilgiler verdi

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Kalp rahatsızlıklarında yeni tedavi yöntemleri
Üniversitesi Hastanesi'nden Kardiyolog Prof. Dr. İstemihan Tengiz, kalp rahatsızlıklarında geliştirilen yeni teknolojiler ve kullanım alanları hakkında Egeli Sabah'a önemli açıklamalarda bulundu. İlk olarak özellikle ileri yaştaki hastalar için kireçlenmiş kalp kapağını kasıktan girerek değiştirme işlemi olan TAVI hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Tengiz, "TAVI işlemi; ileri yaş nedeniyle oluşan akciğer problemlerine eşlik eden kalpteki zayıf kan pompalama problemleri nedeniyle yapılamayan kalp kapak değişimi operasyonunun kasıktan girilerek, genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan ve hastanın göğsü açılmadan uygulanması işlemidir. TAVI işlemini uyguladığımız kişiler genellikle cerrahi operasyon için riskli bulduğumuz hasta gruplarıdır. Bu hastalar cerrahi operasyon sonrası enfeksiyon riski ve solunum problemleri yaşayabiliyorlar. Hastalarda göğsü açmadan aort kapağı dediğimiz kalp kapağının değişme işlemi kliniğimizde, yaklaşık bir yıldır yüze yakın hastaya başarıyla uygulandı" dedi.

KASIKTAN GİRİLİYOR
Kalp kapaklarındaki kaçakların giderilmesi için uygulanan teknikler hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. İstemihan Tengiz, "Mitral kapaktaki kaçağın giderilmesi için mitral kapak klipsleme işlemi dediğimiz uygulamayı da başarı ile gerçekleştirilebiliyoruz. Bu işlem yine kasıktan girilerek gerçekleştirilen bir işlem. Hastanın göğsü açılmadığı için önemli avantajları bulunuyor. Ucunda mandallama sistemi olan bir sistem sayesinde kalp kapaklarında kaçak yapan bölgenin uç uça getirilmesini amaçlayan bir teknik, yüz güldürücü sonuçlar veriyor" diye konuştu.

İNME RİSKİ STENTLE AZALIYOR
Beyin ve kalp bacak damarlarında da çeşitli tekniklerin bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. İstemihan Tengiz, "Beyni besleyen ana damar olan şah damarlarının tıkanıklıkları inme için yüksek riskli bir durumdur. Şah damarlarındaki ciddi tıkanıklık olması durumunda cerrahi ile burada darlık yaratan yağ birikintisinin yani plağın temizlenmesi ya da stentleme ile buradaki tıkanıklığın giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu işlem sonucunda hastanın inme riskini azaltmaktayız. Hastanın cerrahi için aday olamadığı durumlarda ya da cerrahinin erişemeyeceği kadar yüksek yerleşimli darlıkların olduğu, boyun yapısının izin vermediği durumlarda stentleme işlemini gerçekleştiriyoruz. Cerrahi işlem sırasında karşılaşılabilen yüz felçleri stentleme işlemi sırasında gözlemlenmemektedir" şeklinde konuştu. Prof. Dr. Tengiz, bacak damarlarındaki tıkanıklıkların, hastanın yürüme mesafesinde kısalma ile sonuçlandığı durumlarda bacak damarlarını stentleme ve balonlama işlemini uyguladıklarını da ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp rahatsızlıklarında yeni tedavi yöntemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN