Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vaat çok, icraat yok

Büyükşehir’in ve ESHOT’un çalışmalarının yetersiz olduğunu kaydeden AK Partili Bilal Doğan, “Vaatler çok ama kentin kangren haline gelmiş sorunlarına halen çözüm bulunamadı” dedi

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Vaat çok, icraat yok
Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı üçüncü oturumu Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşu ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılı faaliyet raporlarının görüşüldüğü meclis toplantısı, AK Partili ve 'li meclis üyeleri arasında sert tartışmalara sahne oldu. AK Parti Grup Sözcüsü Fazla, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı yatırımlarla İzmir'i iki bölgeye ayırdığını öne sürdü. Büyükşehir Belediyesi'nin bütün varlıklarını sahil bulvarındaki kentleşmiş yerlerde harcadığını belirten Fazla; "Gümüşpala'yı, Mevlana'yı, Buca Gediz'i ikinci İzmir olarak gördüğünüzü biliyoruz. İzmir yaşanabilir bir kent değil, ikiye bölünmüş, ötekileştirilmiş bir kent haline dönüşmüştür" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da İzmir'e yakışmayan, yerinde sayan bir faaliyet programıyla karşı karşıya olduklarını belirtti, "Kent için büyük öneme sahip kritik projelerin yine reklamlarda kaldığını, işlerin hayata geçirilemediği görüyoruz. İzmir'in vizyonuna yakışmayan bir yılı geride bıraktık. Boya-badana işlerinde öteye geçmeyen, göstermelik faaliyetlerle bir yılı daha geride bıraktık. Vaat çok ama kentin kangren haline gelmiş konularına halen daha çözüm olmadı" diye konuştu.

KİTAP ELEŞTİRİSİ
Büyükşehir ve ESHOT'un faaliyetlerini değerlendiren Doğan, çalışmaların yetersiz olduğunu kaydetti. Büyükşehir çalışanlarına teşekkür eden Doğan, faaliyet raporu kitapçığında Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarının olmamasını eleştirdi. Doğan bu eleştirinin bundan sonra basılacak kitapçıkta dikkate alınmasını istedi. 2015 faaliyet raporunu mali ve genel anlamda değerlendiren Doğan, 2015 yılı bütçesinin gelir gider arasındaki açığın borçlanmalarla giderildiğini ifade etti. Doğan, "Kısa ve uzun vadeli yatırımlar için yapılan borçlanmalar yıldan yıla artış olduğunu görüyoruz. 2013 yılında 863 milyon faaliyet var. 2014'te 996 milyon faaliyet var. 2015'te 813 milyon faaliyet var. Yani verdiğim tabloda borçlanma fazla ama faaliyetin düştüğünü görüyoruz. Rakamlara vurursak 2015 faaliyet sonuçları itibariyle önceki yıllara göre yüzde 18 oranında azalma olduğunu görmekteyiz 2014 yılının gerisine gidildiğini görüyoruz. 2015 yılında gelir düşmüş. Gider fazla. Gelirlerin giderleri karşılama oranı yüzde 85'e inmiş. Faaliyet sonuçlarında gelirlerin giderleri karşılaması anlamında geriye gidilmiş, bütçe anlamında sınıfta kalınmıştır" dedi. Uzundere'de söz verilen dönüşümün halen daha başlamadığını belirten Doğan, "İnşallah artık başlar. Trafik ve yol düzenlemelerinde ümitli değiliz. Otopark projeleri hayata geçirilememiştir. 21 milyon liralık kaynağın bu yıl da ancak yüzde 12'si kullanılmıştır. Bundan sonra zam değil, otopark yapın" diye konuştu. ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılı faaliyet raporu AK Partililerin ret oyuna karşılık CHP ve MHP'li meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vaat çok, icraat yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN