“Başkan istifa etmeli”

Büyükşehir’in imar planı değişikliğinin mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından Turan, Başkan Aziz Kocaoğlu’nu adam kayırmakla suçladı

Giriş Tarihi: 30.4.2016
“Başkan istifa etmeli”
Pakize Cirit ve Ali Sezer isimli vatandaşların 3. İdare Mahkemesi'ne açtığı davada mahkeme, kamuoyunda 'Griaudların çiftliği' olarak da bilinen işadamı Rahmi 'un dünürü Herve Giraud ve mirasçılarına ait İzmir Buca'daki 200 dönümlük arazinin İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce 2008 yılı Aralık ayında kabul edilen imar plan değişikliği ile doğal karakteri korunacak alandan orta yoğunluklu konut alanına dönüştürülmesine olanak tanıyan Buca ilçesi 5 bin ölçekli nazım imar plan değişikliğini iptal etti. Mahkeme belediye meclisince kabul edilen 5 bin ölçekli nazım imar plan değişikliğinin yürürlükteki 25 bin ölçekli çevre düzeni planına uygun olmadığına hükmetti. Mahkeme, dava konusu planın yapılmasında şehircilik ilkeleri, planlama ve imar mevzuatı kapsamında kamu yararı amaçlı bilimsel, teknik ve nesnel gerekçelerin bulunmadığına ifade etti.

"ETİK BİR SORUNDUR"
Davayı açan Pakize Cirit ve Ali Sezer'in ı Mustafa Kemal Turan, düzenlediği basın toplantısında Başkan Kocaoğlu'na yüklendi. Kocaoğlu'nun belediye başkanı olmadan önce Arçelik bayiliği yaptığını hatırlatan Turan; "Başkan Kocaoğlu'nun, Sayın Rahmi Koç'un yakınlarının mülkiyetini, bu manada şahsa özgü yaklaşımla kayırması, ciddi manada etik bir sorun teşkil etmektedir" dedi. Kocaoğlu'nu istifaya davet eden Turan; "İmar planlarında doğal karakteri korunacak arazi (hara) olarak işli Giraud Çiftliğini imara açmak demek, Büyükşehir, planlamasını babasının çiftliği gibi yönetmek demektir. Eğer Paris Belediye Başkanı eski patronunun dünürüne ait araziyi mahkeme kararına rağmen ikinci kez imara açmış olsa ve mahkeme bunu ikinci kez iptal etmiş olsa idi istifa etmek zorunda kalırdı. Başkan Kocaoğlu da bu mahkeme kararının ardından istifa etmelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Başkan istifa etmeli”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN