Rüşvet itirafı

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Rüşvet itirafı

Uzundere Rekreasyon Alanı’nda sanatsal yapıları hazırlayan heykeltıraş Ragıp Çiçen projenin iptal olmaması için Karabağlar’ın eski Belediye Başkanı ’e 1.5 milyon lira rüşvet verdiğini itiraf etti

İzmir Karabağlar Belediyesi'ne daha nönce 250 hektarlık alan için proje çalışması yapan heykeltıraş Ragıp Çiçen, "'li belediyeye tehdit ve zorla 1.5 milyon TL rüşvet verdim. Bugüne kadar korkudan söyleyemedim savcılığa gidip suçumu itiraf edip suç duyurusunda bulundum" dedi.

BORÇ VERDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ
Karabağlar Belediyesi, Karabağlar ilçesine 250 hektarlık alanda Uzundere Rekreasyon Alanı'nda yer alacak sanatsal yapılar ve tematik oyun alanları için heykeltıraş Ragıp Çiçen ile yaklaşık 3 sene önce sözleşme imzaladı. Temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atılan ve 10 ayda bitirilmesi hedeflenen proje, gecikmeler ve yaşanan tartışmalar nedeniyle tamamlanamadı. Ragıp Çiçen, o dönemde Egeli Sabah'a yaptığı açıklamalarda Karabağlar Belediyesi'nin bir önceki başkanı 'ün kendisinden 1.5 milyon lira kişisel olarak borç para aldığını öne sürüp, verdiği borç parayı geri alamadığı gibi bir de 12.5 milyon TL zarara uğradığını belirtmişti. Çiçen, aradan geçen süre içerisinde alacaklarını tahsil edemediği gibi yargıdan ve CHP kanadından da herhangi bir yanıt alamadığını söyledi. Çiçen, 6 Nisan 2016'da önce Başbakanlık Merkezi'ne (Bimer) başvurduğunu ardından da adliyenin yolunu tutarak bir dilekçe ile kendisini ihbar ettiğini söyledi. Eski Başkan Kürüm'e tehdit ve zorlamayla 1 milyon 500 bin TL'yi üç taksitle rüşvet olarak verdiğini iddia eden Çiçen, savcılıktan bu konuyla ilgili ihbarını da değerlendirip soruşturma açılmasını talep etti. Rüşvet verdiğine dair şahitlerinin olduğunu rüşvet vermeyi reddetmesi halinde ise proje için yatırdığı parasının yanacağından korktuğunu belirten Çiçen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu zorla, tehditle verilen bir rüşvettir. Bu duruma o dönemin belediye başkanları da şahittir. Bir başkan yardımcısı gelerek 'Başkanın senden böyle bir isteği var' dedi. Ben vermiyorum deyince sözleşmemin iptali söz konusu oldu. Mecburen 3 taksitle 1 buçuk milyon TL'lik rüşveti verdim. Rüşveti veren de alan da suçludur. Alkollü değilim" diye konuştu. Çiçen verdiğini itiraf ettiği rüşvetin ise belediye meclis üyelerine bazı kararların alınması için dağıtıldığını iddia etti. Öte yandan, Sıtkı Kürüm ise hakkındaki iddiaları yalanlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüşvet itirafı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN