Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tramvayda bir kez daha başa dönüldü

Konak ve tramvay projelerinde baş döndüren değişikliklerin sonu bir türlü gelmiyor. Karşıyaka’da sessiz sedasız yapılan güzergah revizyonu Egeli Sabah’ın araştırmasıyla ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 7.5.2016
Tramvayda bir kez daha başa dönüldü
Büyükşehir Belediyesi'nin, milyonlarca liraya ihale ettiği ve Konak tramvay projelerinde revizyonlar bitmiyor. Son olarak Konak tramvayının Çankaya geçişinde hattı, Gazi Bulvarı'nın orta şeridindeki yeşil alana kaydırarak asırlık çınar ağaçlarını yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka tramvayında da sessiz sedasız değişikliğe gittiği Egeli Sabah'ın araştırmasıyla ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Şubat 2014'teki ihaleye göre Karşıyaka tramvayının sahil kesiminden geçen bölümünün geliş-gidiş, çift hat olarak Yalı Caddesi'nin tarafında kalan yeşil alandan geçmesini öngördü. Sahildeki asırlık palmiyelerin taşınması gündeme gelince Karşıyakalılar kentle özdeşleşen palmiyelerin taşınacak olmasına tepki gösterdi. Bunun üzerine geri adım atılarak projede küçük değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda ilk ray döşeme çalışması Şubat 2015'te Mavişehir Cahar Dudayev Bulvarı üzerinde düzenlenen törenle başladı. Bu arada Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 5 ay önce sesiz sedasız tramvay güzergahında revizyon yaparak Göztepe Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda olduğu gibi tramvay hattını Yalı Caddesinin kara ve deniz tarafı olmak üzere ikiye ayırdı.

YALI CADDESİ'NE TEK HAT
Cahar Dudayev Bulvarı'ndan gelen hat, Selçuk Yaşar Sokağı izleyerek Şehit Cengiz Topel Caddesi'ne, oradan da Bostanlı Deresi'ne paralel olarak giden eski Tansaş'ın bulunduğu 2018 sokağın Yalı Caddesi ile kesiştiği noktaya kadar geliş gidiş çift hat olarak döşendi. Yaklaşık 5 ay önce yapılan revizyon sonrası tramvay hattı Yalı Caddesi'nin Bostanlı'dan Karşıyaka yönüne giden bölümünde teke düştü. Halen devam eden imalat çalışmaları sırasında caddenin bir şeridi kazılarak raylar döşendi. Ray döşeme çalışmaları büyük ölçüde tamamlanma aşamasına gelirken büyükşehir belediyesi yeni bir revizyon için çalışma başlattı. Raylı Sistemlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe başkanlığındaki ekip bu sefer de Yalı Caddesi'nin kara tarafına aldıkları hattı tekrar deniz tarafına, yeşil alana kaydırmak için harekete geçti. Durum böyle olunca tek hat döşeme çalışmaları sırasında kazılan yalı caddesinin deniz tarafının tekrar kazılması gündeme geldi.

BAŞ DÖNDÜREN TRAFİK
Son 6 ay içinde yapılan iki değişiklikle birlikte Konak ve Karşıyaka tramvaylarında yapılan revizyonların sayısı da 11'e ulaşmış oldu. Son anda bir değişiklik daha olmazsa Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Yalı Caddesi'nde inşa edilen tek hattın yanına önümüzdeki günlerde ikinci hattı döşemek için çalışma başlatacak. Dolayısıyla aynı yer ikinci kez kazılmak zorunda kalınacak. Bu da zaten daha önce inşa edilen tramvay hattı nedeniyle sıkışan araç trafiğini daha da içinde çıkılmaz bir hale sokacak. En son yapılan değişiklikten Karşıyaka Sahilindeki yeşil doku da nasibini alacak. Tescilli ve koruma altında olduğu için palmiyelere dokunulamadığından, çok sayıda ağaç köklenecek. Bu da Karşıyaka Sahilinin yeşil dokusunu büyük ölçüde yok edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içi toplu ulaşım sorununu çözmek amacıyla Şubat 2014'te Konak ve Karşıyaka Tramvay Projeleri'nin ihalesini gerçekleştirmiş, ihaleyi 182 milyon 144 bin 261 lira + 69 milyon 153 bin 255 euroya Gülermak AŞ kazanmıştı. Temmuz 2014'te yüklenici firma ile sözleşme imzalanıp yer teslimi yapılmış, ancak daha sonra peş peşe yapılan ve adeta saç baş yoldurtan güzergah değişiklikleri bazı bürokratları da koltuğundan etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tramvayda bir kez daha başa dönüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN