Askı-Beden Ekol’de

Birbirinden usta isimleri ağırlayan Ekol Sanat Galerisi, bu kez de Türk Resim Sanatı’nın önemli köşe taşlarından Mustafa Ata’nın 39. kişisel sine ev sahipliği yapıyor

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Askı-Beden Ekol’de
Açıldığı günden bu yana birçok önemli ye ev sahipliği yapan ve birbirinden usta sanatçıları ağırlayan Ekol Sanat Galerisi, bu kez de Türk Resim Sanatı'nın önemli isimlerinden Mustafa Ata'yı ağırlıyor. Ressam Ata'nın sanatta 50' yılını kutladığı "Askı-Beden" isimli sergisi ile İzmirli sanatseverler ile buluşuyor. Ekol Hastaneleri ve Ekol Sanat Galerisi Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Mehmet Baz, "Mustafa Ata, Türk Resim Sanatı'nın usta isimlerinden biri. Uluslararası üne sahip ve sanata 50 yılını vermiş bir sanatçı. Mustafa Ata'yı İzmirli sanatseverlerle buluşturmaktan ve Ekol Sanat Galerisi'nde ağırlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Sanatçı bugünkü resimlerinde yeni bir dönemin habercisi olarak karşımıza çıkıyor. Akademiye girdiği 1966 yılından günümüze kadar pek çok karma sergi ve 38 kişisel sergisi bulunuyor. Yurt içinde ve yurt dışında müze, özel ve resmi koleksiyonlarda yerini almış eserleriyle bilinen Mustafa Ata, sanatının 50'inci yılında 'Askı-Beden' adlı sergisini galerimizde açıyor" dedi.

50'NCİ YILINI EKOL'DE KUTLADI
Sanatta yarım asrı geride bırakan ressam Mustafa Ata, "Sanat hayatımın 50'inci yılını Ekol Sanat Galerisi'nde açtığım 39. kişisel sergimle kutluyorum. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Mehmet Bey ve Baz Ailesi'ne teşekkür ediyorum. 50 yıldır inandığım şudur; Mağara devrinde insanlar nasıl ve hangi duygularla sanat yapıyorlarsa, bugünde aynı şekilde sanat yapıyorlar. Özellikle doğu ve batı kültürünün tam ortasında durmaya çalışıyorum. Yaşadığımız coğrafyanın kültürel değerlerini özenle resme aktarmaya çalışıyorum. Değişebilirliği kendime hedef seçtim. Serginin isminin askı beden olmasındaki neden şudur. Askı-Beden bugünün insanlığının bulunduğu konumdur. Bugünün insanı sürekli üretime ve bir şeyleri yetiştirmeye çalışıyor. Kültüre ve sanata kesinlikle zaman ayırmıyor. Sürekli bir şeylere yetişmeye çalışan insan benim için ahlaki ve değerlere çok fazla yaklaşamaz. Benim için sanat bir ahlak meselesidir. Tıpkı Mevlana'nın, Yunus Emre'ninki gibi saf temiz bir ahlak" dedi.

RESME DAMGASINI VURUYOR
Sanat eleştirmeni Mehmet Ergüven de sergi açılışında yaptığı konuşmada "Mustafa Ata'nın resimlerinde, birden fazla figürün yan yana gelmesi ile alışılmış tarzda bir öykü oluşmaz. Çünkü figürler arasında iletişim amaçlı herhangi bir ilişki yoktur. Düzenlemede devinimi sağlayan yön hatları, devinime aracı olan figürden daha önemli hale gelmiştir. Konumuna sığmakta zorlanan figür, mevcudiyetini aralıksız kollamakta direnirken bir tür kımıltısız-devinime teslim olmuştur. Buna göre olmayan boşluğa asılı kaldığı izlenimi veren figür, hiç şüphe yok ki, sahibi olmadığı bir hareketsiz hareketin dışında kalan şeydir. Yine değişmeyen başrol oyuncusu olarak resme damgasını vurup, sürekli kendini yenileyen gerilim de bunun sonucudur" dedi. Çağdaş Türk sanatının usta temsilcilerinden Mustafa Ata'nın "Askı - Beden" adlı sergisi, 6 Haziran Pazartesi gününe kadar Ekol Sanat Galerisi'nde ziyaret edilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askı-Beden Ekol’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN