Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araç sayısı arttı ölümlü kaza azaldı

Giriş Tarihi: 12.5.2016
Araç sayısı arttı ölümlü kaza azaldı

Haftası” töreninde konuşan Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, 2015’in ilk 4 ayına göre, 2016’da trafikteki araç sayısının arttığını buna rağmen ölümlü kazaların azaldığını ifade etti

Her yıl mayıs ayının ilk haftasında kutlanan Karayolları Güvenliği ve Haftası'nın töreni Kültürpark içindeki İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde yapıldı. Yoğun ilginin olduğu törene Valisi Mustafa Toprak, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. "Trafik sorunu hepimizin sorunu" mesajı ile açılan stantlarda trafik polisleri tarafından vatandaşları bilgilendirmek için broşürler dağıtıldı. Açılışta konuşan Celal Uzunkaya, ülkenin en önemli ve değişmez sorunlarından biri güvenliği konusunda toplumsal bilincin artırılması gerektiğini vurguladı. Trafik kurallarına uymanın ortak bir davranış ve yaşam biçimi haline getirilmesini sağlamak amacı ile her yıl trafik haftasını kutladıklarını anlatan Uzunkaya, Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünyada her yıl 1 milyon 250 bin insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini ifade etti.

SEVİNDİREN RAKAM
Denetimlerin de arttığını belirten Uzunkaya, "Her geçen gün artan bireysel ve toplumsal talep, ihtiyaçlara paralel olarak, trafiğin temel unsuru olan sürücü ve araç sayılarında da artış görülüyor. İzmir'de 2004'te 615 bin olan araç sayısı, 12 yıl sonra yüzde yüz artışla 1 milyon 231 bin 334'e çıktı. 977 bin olan sürücü sayısı da yüzde 66 artışla 1 milyon 620 bine ulaştı" diye konuştu. İzmir'de 2015'in ilk 4 ayı ile 2016'ın ilk dört ayının karşılaştırmasını yapan Celal Uzunkaya, "2015 ilk dört ayda 83 ölümlü, 2 bin 774 yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 93 kişi yaşamını yitirdi. 2016'ının ilk dört ayında 55 ölümlü, 2 bin 757 yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 58 kişi hayatını kaybetti. 3 bin 797 kişi ise yaralandı. İzmir genelinde ölümlü trafik kazalarında bir önceki yıla göre yüzde 34, ölenlerin sayısında yüzde 38'lik düşüş var. Yaralanmalı kaza kayısında ise bir önceki yıla oranla yüzde 1'lik düşüş yaşandı" şeklinde konuştu.

BİSİKLETİ DE DÜŞÜN!
İzmir Valisi Mustafa Toprak ile Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya trafik haftası kapsamında Mavişehir'de öğrencilerle birlikte bisiklet sürdü. "Trafikte bisikleti de düşün" sürüş etkinliğinden sonra konuşan Vali Toprak, "Mavişehir İlkokulu'nun içinde bu parkurun oluşturulmasında katkı sağlayanlara teşekkür ederiz. Bisiklet eğitimi deyip de sıradanlaştırmayalım. Gerçekten çok önemli" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araç sayısı arttı ölümlü kaza azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN