Babalı’ protesto

Giriş Tarihi: 14.5.2016
‘Noel Babalı’ protesto

Baba kostümlü kişiler, Büyükşehir önünde toplanan Balçova Arsa Mağdurları’na sahte 4 milyar lira dağıttı. Turan, “Biz çakma paraları dağıtırken, Başkan Kocaoğlu gerçek rant dağıtıyor” dedi

Geçtiğimiz pazartesi günü Büyükşehir Belediye Meclisi öncesi CHP Grup Toplantısı'na girip ellerindeki imar yolsuzluğuna ait dosyası vermek isteyen Balçova Arsa Mağdurları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde görevli özel güvenlik görevlileri arasında yaşanan arbedenin ardından Mustafa Kemal Turan ve beraberindekiler dün de belediye sarayı önünde basın açıklaması düzenledi. Çok sayıda arsa mağdurunun katıldığı basın açıklamasında, çakma Babalar sahte 200 TL'lik banknotlardan oluşan 4 milyar lirayı temsili olarak Balçova Arsa Mağdurları'na dağıttı. Geçtiğimiz günkü arbedede tartaklanan 83 yaşındaki arsa mağduru Fatma Türkmenoğlu ile birlikte basın açıklaması yapan avukat Mustafa Kemal Turan, bu güne kadar belgeleri ile sundukları toplamda 4 milyar lirayı bulan imar yolsuzluğu ile ilgili tek bir kelime etmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu istifaya davet etti. Bastırdığı dövizlerle Büyükşehir'e yüklenen Turan, "Bizler burada çakma Noel Babalarla çakma paralar dağıtırken Aziz Başkan meclisinde gerçek rant dağıtıyor" şeklinde iddialarda bulundu.

RANTIN TAKİBİNDE OLACAĞIZ
İzmir'de bazı ayrıcalıklı gruplara imar rantı dağıtıldığını öte yandan çoğunluğu oluşturan mülk sahibi normal insanların mağdur olduğunu öne süren Turan; "Bizim gibi normal insanlardan oluşan yüzde 99.9'luk çoğunluk çakma Noel Babalardan çakma para alırken geri kalan yüzde 1'lik kesim Aziz Baba'dan rantiye alıyor. Bu ayrıcalıklı gruplara belge ve bilgileri ile sunduğumuz 4 ayrı imar dosyasında toplamda 4 milyar liralık haksız imar rantı sağlandı. Balçova arsa mağdurları ise yıllarca haklarını alamadı. Bizler yapılan bu imar yolsuzluğunun sonuna kadar takipçisi olacağız" diye konuştu. Balçova arsa mağdurlarının yıllarca mağdur edildiğini konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdıklarını hatırlatan Turan "Biz kimseden bir şey beklemiyoruz. Zaten bizim açtığımız dava AİHM'de görüşülüyor. Mahkemeden her an tazminat kararları çıkabilir. Bizler sunduğumuz bu 4 ayrı imar dosyası ile ilgili basınında hazır bulunduğu bir ortamda Başkan Kocaoğlu'ndan açıklama bekliyoruz. AİHM'nin vereceği tazminatların da devletin kasasından değil, sorumlulardan rücu edilmesini talep ediyoruz" dedi.

İSTİFAYA DAVET ETTİ
Yaptıkları çağrılara rağmen Başkan Kocaoğlu'nun kendilerine bir açıklama yapmadığını vurgulayan Turan, şöyle devam etti; "Sayın Başkan, belediye sarayında olmasına rağmen arbedenin yaşandığı pazartesi günü çıkıp tek bir kelime dahi etmedi. Daha sonra kalabalık dağıldıktan sonra mecliste bizim olmadığımız ortamda konu hakkında açıklama yapmış. Bu tek taraflı bir açıklama. Bu güne kadar bu haksız rant dosyaları ile ilgili hiçbir şey yapmayan Başkan Kocaoğlu'nu istifaya davet ediyoruz." Basın toplantısının ardından Noel Babalar sahte 200'lük banknotlardan oluşan paraları Balçova arsa mağdurlarına dağıttı. Dağıtım sırasında izdiham yaşanırken çevreden geçen ve ne olduğunu anlamayan vatandaşlar da oluşan manzarayı meraklı gözlerle izledi. İzmir Büyükşehir Belediye sarayının girişinde alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken kalabalık grup açıklamanın ardından olaysız olarak dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Noel Babalı’ protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN