En fazla liler ısırılıyor

Sokak hayvanlarının saldırısına maruz kalma, ısırılma ve tırmalanma vakalarının en fazla meydana geldiği kent . Ülkede yıllık ortalama 180 bin riskli temasın yüzde 9’u İzmir’de yaşanıyor

Giriş Tarihi: 17.5.2016
En fazla İzmirliler ısırılıyor
'de 2016 yılının ilk 3 ayında 3 bin 133 kişi kentte başıboş hayvanların ısırmasına ya da tırmalamasına maruz kaldı. Mahalle ve sokakların dışında kent merkezinde ve özellikle Kültürkpark'ta fazla sayıda kedi ve köpek bulunması bulaşıcı hastalıklar açısından risk teşkil ediyor. taramaları ve aşıları yapılıyor olsa da hayvanların vatandaşlara saldırmaları, ısırmaları ya da tırmalamaları endişeye yol açıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre en fazla aşısı İzmir'de yapılıyor. Kayıtlara geçen her ısırılma ve tırmalanma olayında maliyeti son derece yüksek olsa da kuduz aşısı tedbir amaçlı olarak ücretsiz uygulanıyor. İzmir'de 2016 yılının ilk 3 ayında üç bin 133 kişiye 14 bin 100 adet kuduz aşısı yapıldı. 2015 yılında 69 bin 100, 2014'de 86 bin 300, 2013 yılında ise 72 bin 500 adet kuduz aşısının yapıldığı İzmir, bu alanda ilk sırada yer alıyor. Vatandaşların saldırısına maruz kaldığı hayvanların yüzde 90'ı sahipsiz. 2016 yılının ilk 3 ayında İzmir'de 337 sahipli, bin 289 sahipsiz köpek, 105 sahipli, 2 bin 7 sahipsiz kedi, 11 yabani hayvan ve 38 binek hayvanı ısırma veya tırmalama vakası yaşandı.

İHMALKAR OLMAYIN
İzmir İl Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur, vatandaşları hayvanların ısırık veya tırmalaması ile sonuçlanan saldırıların ardından mutlaka en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmaları konusunda uyardı. Salnur, "Kuduz ölümcül bir hastalıktır. Bu nedenle kuduz riskli temasa maruz kalan kişilerin hastalığa aşılanması çok önemlidir. Bakanlığımız kuduz riskli temaslara çok önem veriyor" dedi. Türkiye'de yılda ortalama 180 bin kuduz riskli temasın meydana geldiğini anlatan Salnur şöyle devam etti: "Bu temasların yüzde 9'u İzmir'de gerçekleşiyor. Hastalıktan korunmanın tek yolu temas sonrası uygun aşılama programının uygulanmasıdır. Her hangi bir kuduz riskli temas durumunda vatandaşlarımız Kuduz Tedavi Merkezi'nde muayene olmalıdır. Aşı programına alınan kişilerin programa uyumları da yine Kuduz Tedavi Merkezi ve toplum sağlığı merkezlerimiz tarafından takip edilmektedir. İlimizde meydana gelen kuduz riskli temasların yüzde 90'dan fazlasına sahipsiz sokak hayvanları neden oluyor. İlk başvurunun yapıldığı hastanelerden yapılan bildirimlere göre bu hayvanların büyük çoğunluğu aşısızdır ya da aşı bilgisine ulaşılamamaktadır. Bu nedenle İzmir, ülkemizde en fazla kuduz aşısı kullanan il. Yıllık ortalama 70-80 bin doz kuduz aşısı kullanılmaktadır." Bediha Salnur, kuduz riskli temaslara maruz kalıp sıvı temasının yaşanması durumunda, ısırılan veya tırmalanan bölgenin bolca sabunlanıp ardından soğuk suyla durulanması gerektiğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En fazla İzmirliler ısırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN