Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Facebook yorumu cezası aldırdı

’da bir kadın öğretmen, paylaştığı fotoğrafa yapılan yorumda “O..pu” ifadesi kullanılması üzerine konuyu mahkeme taşıdı. Söz konusu yorumu yazan kadına mahkeme cezası verdi

Giriş Tarihi: 18.5.2016
Facebook yorumu para cezası aldırdı
4. Asliye Mahkemesi, milyonlarca sosyal medya kullanıcısını ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Bir ilkokulda görevli olan ve doğa sporlarıyla ilgilenen kadın öğretmen Ö.Ş, 11 Ocak 2015 tarihinde bir grup arkadaşıyla katıldığı etkinliğin fotoğrafını Facebook'ta paylaştı ve karede yer alan arkadaşlarının isimlerini de etiketledi. Fotoğraf karesinde kocası Ö.K'yı gören B.K. da fotoğrafın altına, "Yakalandın ne yapıyorsun o...pularla. Yuh evli olduğunu bilmiyorlar mı acaba?" diye yazdı. Bu ifadeyi görünce şoke olan Ö.K, eşine ikazda bulundu. Öğretmen Ö.Ş. de adliyede giderek şikayetçi oldu. B.K. hakkında, "internet ortamında hakaret suçu işleyerek toplumda öğretmenlik gibi saygın bir meslek icra eden Ö.Ş'yi mağdur ettiği" gerekçesiyle Manisa 4. Asliye Mahkemesi'nde kamu davası açıldı. Ö.Ş, ifadesinde, Ö.K. ile dağcılık sporu etkinlikleri kapsamında arkadaş olduklarını, sanığın kendisini rencide ettiğini dile getirdi. Sanık B.K. ise eşi ile 16 yıllık evli olduğunu, söz konusu yorumları bir kişiye yönelik yapmadığını, yorumların tahkir edici nitelik taşımadığını, hakaret içermediğini, doğrudan müştekiyi hedef alan sözler olmadığını beyan etti. Davayı gören mahkeme B.K'yı haksız buldu ve sanığa 90 gün adli cezası verdi. Sanığın iyi halini göz önüne alan mahkeme, cezayı 75 güne düşürdü. Ceza günlük 20 TL'den toplam bin 500 TL adli cezasına çevrildi ve hükmün açıklanması ertelendi. Kararı olumlu bulduğunu belirten Ö.Ş, Facebook ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde kendilerine hakaret edilen insanların konuyu adli mercilere taşıması gerektiğini söyledi.

ÖRNEK TEŞKİL EDEBİLİR
Ö.Ş, Manisa 4. Asliye Mahkemesinin verdiği kararın bu bağlamda örnek olduğunu ifade etti. Karar metninde ise şu ifadelere yer verildi: "Sanık B.K.'nın; eşi Ö.K. ile Ö.Ş. arasında ilişki varmışcasına yorumlar yaptığı, sanık her ne kadar suçlamayı kabul etmemiş ve yorumunda müştekinin adının geçmediğini savunmuş ise de müştekiye cevap niteliğindeki diğer yorumları göz önünde tutulduğunda savunmasına itibar edilmemiş, böylece üzerine atılı hakaret suçunu işlediği müşteki beyanı, mesajlara ilişkin belge ve tüm dosya kapsamında anlaşılmakta, sanık B.K.'nin cezalandırılmasına, sanığın sabıkasız oluşu, bir daha suç işlemeyeceğine dair mahkememizde olumlu kanaat oluştuğundan ve belirlenebilir bir maddi zarar bulunmadığından sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook yorumu para cezası aldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN