insanları buluştu

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Bilim insanları buluştu

Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen ‘ICTP-ECAR’ sempozyumunda, ve teknolojide uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekildi

Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından, Nevvar Salih İşgören Vakfı'nın katkılarıyla Uluslararası Avrasya İleri Araştırma Ve Uygulama Merkezi (ICTP-ECAR) yıllık toplantıları kapsamında düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma için -Teknoloji-İnovasyon Politikaları ve Uluslararası İşbirliklerinin Rolü Sempozyumu üniversitenin Urla yerleşkesinde gerçekleştirildi. İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, ICTP-ECAR'ı 2013'te kurduklarını ve amaçlarının 3 dünya ülkelerindeki bilim insanlarının Avrupa'da çalışmalarını yürüten bilim adamlarıyla bir araya gelmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Dünyanın dört bir yanından birçok önemli bilim adamının katıldığı sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Güden, "ICTP-ECAR 2013'te bilim adına gerçekleştirilmiş çok büyük bir atılımdır. ICTP-ECAR yıllık toplantıları çerçevesinde düzenlenen bu bu sempozyumu hazırlayanlara ve katılan konuklarımıza teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü Nevvar Salih İşgören Vakfı'na yapmak istiyorum. Hakikaten çok önemli bir iş yapıyorlar. 'de alışılmış şeyleri kırıyorlar. Nevvar Salih İşgören Vakfı önce İBG-İzmir'de bir laboratuvarın kurulmasına öncülük etti. Arkasından ICTP-ECAR'ın bu tip organizasyonlarına destek veriyor. Dilerim bu birçok vakfa örnek olacak. Bu nedenle Nevvar Salih İşgören Vakfı'na çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

EĞİTİME DESTEĞİMİZ SÜRECEK
Nevvar Salih İşgören Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Ünal Ödemiş ise, ülkeyi geleceğe taşıyacak olan üniversitelere katkılarının artarak devam edeceğini belirterek şöyle konuştu: "Eğitime, bilime aktarılması gereken bu kaynaklar maalesef dış güçlerin desteği ile devam eden, terör örgütüyle mücadeleye aktarılıyor. İşte bu noktada bizim gibi vakıflara önemli görevler, sorumluluklar düşüyor. Biz de Nevvar Salih İşgören Vakfı olarak bunun bilinciyle hareket ederek, özellikle İzmir'de bizi geleceğe taşıyacağına inandığımız üniversitelerimizin değerli hizmetlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Üniversitelere olan bu desteğimiz artarak devam edecek." Sempozyuma Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, İBG-İzmir Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, Türkiye Odalar Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) akan Kızıl Toprak, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'ndan Prof. Dr. Ahmet Yalçıner, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile Türkiye ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden bilim insanları katıldı. Ünlü bilimadamları sempozyumda gerçekleştirdiklerini sunumlarında dünyadaki bilimsel anlamdaki gelişmeler, teknoloji ve inovasyon konularında uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim insanları buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN