Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyeti’nden dolandırıcılık raporu

polisinin dolandırıcılığı ile ilgili raporunda, eğitim seviyesi düştükçe dolandırıcıların ağına düşen kişi sayısının arttığı görüldü

Giriş Tarihi: 1.6.2016
İzmir Emniyeti’nden dolandırıcılık raporu
polisinin yaptığı tüm uyarı ve bilgilendirmelere rağmen vatandaşlar kendini emniyet müdürü, savcı ve polis olarak tanıtan dolandırıcılara kanıyor. İzmirliler 2015 yılında dolandırıcılara 12.5 milyon lira, 2016'ın ocak ve şubat aylarında ise 2 milyon 200 bin lira kaptırdı. İzmirliler son 14 ayda 14 milyon 700 bin lira para kaptırmış oldu. İzmir'de bugüne kadar yapılan dolandırıcılıklarının içinde en büyük miktarı yabancı kökenli 63 yaşındaki E.H. isimli yaşlı kadın kaptırdı. Geçen Ocak ayında Alsancak'ta meydana gelen olayda yaşlı kadın kendi elleriyle 4 defada toplam 1 milyon 350 bin lira parayı dolandırıcılara vermişti. Zanlı tutuklanırken, paralar bulunamamıştı. Her geçen gün artan dolandırıcılık olaylarıyla ilgili daha etkin mücadele etmek isteyen Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri rapor hazırladı. Son 14 ayda meydana gelen olaylardan yola çıkarak hazırlanan analizde, dolandırılan vatandaşların yüzde 54'ünün ilkokul mezunu olduğu belirlendi. Ayrıca dolandırılanların yüzde 30'u ortaokul, yüzde 16'sı ise üniversite mezunu çıktı. Müştekilerin yaş ortalamasına bakıldığında, dolandırılanların yüzde 78'inin 40 yaş ve üzerinde olduğu tespit edildi.

90 KİŞİ TUTUKLANDI
Raporla ilgili bilgi veren Asayişten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cevdet Yumuşak, "Dolandırıcılık olaylarıyla daha etkin mücadele edebilmek için bir analiz raporu hazırladık. İzmir'de 2015'te toplam 486 telefon dolandırıcılığı olayı yaşanırken, bu olaylardan 155'i aydınlatıldı. 2015'teki operasyonlarda 101 kişi yakalandı. Yakalananlardan 80'i tutuklandı. 2016'ının ilk iki ayında 51 telefon dolandırıcılığı yaşanırken, 20 olay aydınlatıldı. Polis 2016'ının ilk iki ayında 14 kişiyi gözaltına alırken, bunlardan 10'u tutuklandı. 14 ayda toplam 115 kişi yakalanmış, bunlardan 90'ı tutuklanmış oldu" dedi. 14 ay boyunca yaptıkları operasyonlarda vatandaşların dolandırıcılara kaptırdıkları paralardan 990 bin lira kurtardıklarını ifade eden Cevdet Yumuşak, "Ekiplerimizin çalışması sonucu, vatandaşlar 300 bin lira parayı dolandırıcılara yatırırken son anda engelledik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Emniyeti’nden dolandırıcılık raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN