Müjdelerle geldiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Otoyolu’nun en önemli ayağı olan Osman Gazi Köprüsü’nün bayramdan önce açılacağını müjdeledi. Başbakan da Körfez Geçişi’ni mutlaka yapacaklarını, İnciraltı ile Karşıyaka’yı birleştireceklerini açıkladı. İzmir’in İstanbul ile yarışacağını ifade etti

Müjdelerle geldiler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali , Efes 2016 Tatbikatı için geldikleri 'e müjdeler verdi. Devletin zirvesindeki iki ismi önceki gece Adnan Menderes Havalimanı'nda binlerce kişi karşıladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir yıl aradan sonra, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ise başbakan olduktan sonra ilk kez İzmir'e geldi. Havalimanında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın yan yana fotoğraflarının yer aldığı sahne oluşturuldu. 15 metre genişliğinde, 15 metre uzunluğunda Türk bayrakları dalgalandırıldı. Üzerinde "Yolunuz, yolumuz, sözünüz sözümüz", "Yanındayız her zaman İzmirli başbakan", "Beraber yürüdük biz bu yollarda", "Cumhurun başkanı İzmir'in baş tacı" yazılı pankartlar açıldı.

İZMİR DEYİP GEÇME
Başbakan Binali Yıldırım eşi Semiha Yıldırım ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce İzmir'e geldi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda Pınar Karşıyaka Basketbol Kulübü genç sporcularıyla buluştu. Oyuncular, Başbakan'a üzerinde adının yazılı olduğu yeşil, kırmızı forma hediye etti. Başbakan Binali Yıldırım, "Allah'a hamd ediyorum. Bugünleri gösterdiği için hamd ediyorum. İzmir, deyip geçme. Bu sevgi, bu coşku bu heyecan bizim sorumluluğumuz daha da artıyor. Sevgimizi daha da kuvvetlendiriyor. Size bir borcum var. Bir vefa borcum var. Bu ağır sorumluluğu yüklenmenin en önemli nedeni İzmir'dir. İzmir'e ne söz verdiysek şimdi daha fazlasını yapacağız. İzmir'i hizmet yoksunluğundan kurtaracağız. 35 projeyi bitireceğiz, yeni projeleri de İzmir'e kazandıracağız. Allah'ına kurban İzmir. Yıl 2011, aylardan Mart. Bana partim dedi ki 'sen İzmir'e gideceksin. İzmir'den seni aday göstereceğiz'. Benim için hayatımın dönüm noktası 2011 yılının Mart ayıdır. İzmir'den milletvekili adayı gösterildiğim zaman biraz endişelenmiştim. Çok bilmediğim daha önce bulunmadığım bir kente gidiyorum acaba nelerle karşılaşacağım diye. Ancak İzmir'e gelince bu muhteşem coşkuyu görünce İzmir benim şehrim dedim. İzmirli benim kardeşim, yol arkadaşım dedim" diye konuştu.

ÇILGIN PROJE GELİYOR
Başbakan Yıldırım, körfez geçişini mutlaka yapacaklarını belirterek, şunları söyledi: "İzmir son 20 yılda maalesef gelişmesini tamamlayamadı. İzmir geri kaldı ama hiç merak etmeyin İzmir'in hizmet açığını ortadan kaldıracak ve İzmir'i yeniden başa güreşen 'la yarışan il yapmaya kararlıyız. İzmir'i İstanbul'a bağlayan otoyolun Osmangazi Köprüsü'nü tamamladık. 30 Haziran'da açıyoruz. İki yıl sonra Bursa- İzmir arası bitmiş olacak. Üç saatten daha az sürede İstanbul'da olacağız. Hızlı trenin sesi Afyon'da Uşak'a doğru ilerliyor. Hızlı tren de İzmir'e geliyor. İzmir'in çılgın projesi de geliyor. Körfez Geçişi'ni İzmir'e mutlaka getireceğiz. Konak Tüneli'ne nasıl yaptıysak Sabuncubeli Tüneli'ni yapıyorsak körfez geçişini mutlaka yapacağız. Konak ve Karşıyaka'yı birbiriyle birleştireceğiz." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Size bir müjde veriyoruz, inşallah bayramın hemen öncesinde Osman Gazi Köprüsü'nü açıyoruz. Nere ile bütünleştiriyoruz, Orhan Gazi ile bütünleştiriyoruz. 40 kilometre otoyol ve bunlar bir şeyi gösteriyor; İzmir-İstanbul arası 8, 8.5 saat idi. Şimdi ise 3, 3.5 saate düşüyor. Kaza riski azalıyor. Bir de öyle bir yolculuk yapacaksınız ki yollar maşallah pırıl pırıl. Yolların sağı solu ya yeşil orman ya da deniz. Bunları görerek yolculuk edeceksiniz. Modern Türkiye'nin temel taşları. Ne diyorduk, yol medeniyettir. İşte medeni olmanın bunlar işaret fişekleri. İnanıyorum ki İzmir bundan sonra daha bir başka olacak" dedi.

TATBİKATI İZLEDİLER
Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı tatbikatlarından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı nefes kesti. Savaş uçakları ile Atak helikopterlerinin hedef noktalarına yaptığı atışlar gerçek savaşı aratmadı. Tatbikatın seçkin gözlemci gününe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da katıldı. Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü'nü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın yanı sıra, 79 ülkeden 255 gözlemci ve temsilci takip etti. Yabancı askerler tatbikatı ilgiyle izlerken, zaman zaman cep telefonları ve fotoğraf makineleriyle görüntü de aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müjdelerle geldiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN