Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüm için master planı yapılmalı

’in kentsel dönüşümünün konuşulduğu toplantıda MÜFED Başkanı Necip , “İzmir’in en büyük eksiği geleceğe yönelik master planının olmamasıdır. Bu işin aktörleri harekete geçmeli” dedi

Giriş Tarihi: 3.6.2016
Kentsel dönüşüm için master planı yapılmalı
'i Sevenler Platformu (İZSEV), İzmir Konfederasyonu (İZKONFED) ve Müteahhitler Federasyonu'nun (MÜFED) birlikte düzenlediği, "Kent Zirveleri Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm" konulu toplantının ilki İzmir Ticaret Borsası'nda gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği Başkanı Akın Kazançoğlu'nun yaptığı toplantıya Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan, Müteaahitler Federasyonu Başkanı Necip , Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, İnşaat Mühendisleri Odası adına Sedef Ark ve Şehir Plancısı Merve Kaya konuşmacı olarak katıldı. Dünya ve Türkiye'den örneklerle kentsel dönüşümün masaya yatırıldığı toplantıda MÜFED Başkanı Necip Nasır, "İzmir'in kentsel dönüşümdeki en büyük eksiği, geleceğe yönelik hala bir master planına sahip olmamasıdır. Üst ölçekli planlar ile alt ölçekli planlar birbiri ile uyumlu değil. Bu işin aktörleri harekete geçmeli" şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN BÜYÜK ŞANS
Kentsel dönüşümün ada bazında bölgesi ile bütüncül olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Nasır, "İzmir'in geleceğini belirleyecek, bölgesi ile bütüncül planların yapılması önem taşıyor. Planlama yetkisi yeni bir kanun ile yerel yönetimlere verilmeli, ancak onlara da 2 - 3 yıl gibi bir süre tanınmalı. Planlamaların süresi içinde tamamlanmaması durumunda yetkiler bakanlığa devredilmelidir" dedi. Eski Ulaştırma Bakanı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın Başbakan olmasının İzmir için çok önemli bir şans olduğunu da ifade eden Nasır, "Sayın Başbakanımız'ın İzmir'e olan yaklaşımlarını hepimiz çok iyi biliyoruz, Yeter ki; ortak akıl oluşturarak sorunlarımızı hep beraber belirleyelim ve Başbakanımız'a aktaralım" diye konuştu. Çevre Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan da, 2000 yılına kadar deprem yönetmeliği dahi olmayan Türkiye'de nereden nereye gelindiğinin unutulmaması gerektiğini belirtti, "Deprem kuşağındaki ülkemizde öncelik vatandaşımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır. Mühendisimize, mimarımıza ve müteahhitlerimize olan güvenimiz tam. Yerel yönetimler de dahil olmak üzere, hep birlikte sivil toplum kuruluşlarımızla oturup sorunları belirleyerek üzerimize düşeni yapmaya hazırız" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüm için master planı yapılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN