Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de tarihi gün

Büyükşehir’in mimari projesini halk oylaması ile belirlediği Cunda’da yapılacak taş eksenli nün temel atma töreni gerçekleştirildi. Köprü 29 Ekim’de hizmete girecek

Giriş Tarihi: 5.6.2016
Balıkesir’de tarihi gün
Ayvalık ile Cunda Adası'nı bağlayan Lale Adası arasında 1800'lü yıllarda dolgu yapılan sahaya ulaşımını ve deniz sirkülasyonunu rahatlatacak taş eksenli için düğmeye basıldı. Büyükşehir Belediyesinin hazırlattığı 3 proje arasında halkoylarının yüzde 67'sini alan Taşeksenli proje kazandı. Yapılan ihale aşamalarının ardından köprünün temel atma töreni Ayvalık Gönül yolu girişinde gerçekleştirildi. Törende ilk olarak konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer "Ayvalık'ın doğal taşlarından yapılacak olan bu köprüyü Ayvalık'a kazandıran başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Edip Uğur, arkadaşları ve onunla çalışan tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

KARARI UYGULADIK
Daha sonra kürsüye çıkan Başkan Uğur da "Az sonra temelini atacağımız, bizim Cunda Köprümüz. Cunda Köprüsü'nün mimarisi için üç tane köprü modeli, bir tane modern, bir tane klasik taş köprü diğer bir model, üç modeli Ayvalıklıların beğenisine sunduk. Yalnız Ayvalık'ta değil, İstanbul'da yaşayan, Ankara'da yaşayan Ayvalık hayranı kişilerde var. Neticede Rahmi Başkanımızda oy kullandı. Yüzde 67 taş köprüye kara verildi. Biz de onun üzerine bu projeyi Taş Köprü Proje olarak hazırladık. Cunda köprümüz 300 metre uzunluğunda. İki adet 25 metre ve 2 adet 30 metre olmak üzere 4 açıklıklı betonarme kemer köprü özelliğine sahip. Cunda adası tarafına 100 metre, Ayvalık istikametine de 90 metre yaklaşım yolları bulunmakta. Köprü kemerleri su kodundan 6 metre yükseklikte. Yani bu köprünün altından Ayvalık'tan çıkmak isteyen 6 metre yüksekliğinde bir motoryat çıkabilecek. Köprümüzün genişliği 20 metre. Şu andaki mevcut 14 metre" dedi. Yaya yolu, bisiklet yolu ve 3 şerit araç yolu ile projelendirilen 73 fore kazın üzerine inşa edilecek köprünün ihale tarihinde önce bitirilmesi için yüklenici firma sahibi Ali Doğan'ı platforma çağıran Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, aralık 2016 tarihinde bitirilmesi planlanan köprünün 29 Ekim 2016 tarihinde bitirilmesi için söz aldı. İhale bedele 9 milyon 750 bin Türk Lirası olan köprünün temel atma törenine ilçe halkıda büyük ilgi gösterdi.

HAVRAN'DA GÖRKEMLİ FİNAL
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin kentte kamu yararına hizmet eden kurum ve kuruluşlarla birlikte yürüttüğü "Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor" projesinin altıncı durağı Havran ilçesindeki program düzenlenen final etkinliği ile sona erdi. Etkinliğe Almanya'dan Video Streeming sistemi ile canlı yayında bağlanarak 10 ilçede kurulan dev ekranlardan halka seslenen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BüyükAile programı ile Havran'da çalmadık kapı bırakılmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkesir’de tarihi gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN