Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ndan ceza yerine mükafat

6-7 Şubat’ta kamu zararının oluştuğu elektronik kart krizinin meydana geldiği merkezde sistem sorumlusu olan Kadir Yıldız’a ceza yerine ödül geldi. Kocaoğlu, hemşehrisi Yıldız’ı ‘daire başkanı’ yaptı

Giriş Tarihi: 6.6.2016
Aziz Kocaoğlu’ndan ceza yerine mükafat
İzmir'de 6-7 Şubat tarihlerinde gerçekleşen ve bir dizi ihmaller zinciri sonrası 800 bin liralık kamu zararına neden olan elektronik ücret toplama sisteminde yaşanan arızanın ardından ESHOT Genel Müdürlüğü ikinci bir skandala daha imza attı. İddiaya göre olayın meydana geldiği tarihte Buca Toros'ta ana sunucuların bulunduğu Doğal Afet 'nde sistem sorumlusu olarak görev yapan ve Büyükşehir Belediye Başkanı 'nun Erbaa'dan hemşehrisi olan Kadir Yıldız, cezalandırılmak yerine ödüllendirildi. Önce ESHOT Genel Müdürlüğü'ne koordinatör olarak atanan Kadir Yıldız, geçtiğimiz günlerde Kocaoğlu'nun onayı ile ESHOT Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na başkan olarak atandı. 800 bin liralık kamu zararının baş sorumlusu olduğu iddia edilen Kadir Yıldız'ın elektronik ücret toplama sisteminin beyni olarak kabul edilen bilgi işlem daire başkanlığına görevlendirilmesi skandal olarak nitelendirildi. ESHOT Genel Müdürlüğü elektronik ücret toplama sistemi işletim hizmeti için ihaleye çıkmıştı. İhale sonrası yaşanan aksaklıklar yüzünden vatandaşlar 10 gün boyunca ücretsiz yolculuk yapmış ve 10 milyon liralık kamu zararı oluşmuştu. 6-7 Şubat'ta ise ikinci kriz yaşandı. İzmirim Kartlara bakiye yüklemesi yapılamadığı için vatandaşlar yine toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmak durumunda kaldı. Bedava binişler nedeniyle 800 bin liralık ikinci bir kamu zararı meydana geldi. Araştırmamızın ardından arızanın ihmaller zinciri ile oluştuğu ortaya çıkardı. GDZ Elektrik Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 5 Şubat Cuma günü Buca Toros'taki Bilgi Teknolojileri Merkezi'nde elektrik aldığı trafonun bağlı olduğu yüksek gerilim hattında 'gerilim dönüşmesi' çalışması yaptı. Saat 08.00- 14.25 arasında elektronik ücret toplama sisteminin ana sunucularının bulunduğu Buca Toros'taki Doğal Afetler Eğitim Merkezi'ne enerji verilemedi. Elektriğin verilmesine rağmen şebeke elektriğini sisteme veren enversör şalterinin devreye sokulması unutuldu. Durum böyle olunca, jeneratör çalışmaya devam etti.

YAKITA BAKAN OLMADI
İkinci ihmal ise jeneratörün yakıt durumunun kontrol edilmemesi sonucu yaşandı. Yakıtı biten jeneratör 8 saat sonra devre dışı kaldı. Bunun sonucu olarak da elektronik ücret toplama sisteminin beynini oluşturan ana sunucular enerjisiz kaldı, arıza yaptı. Tüm bu yaşananlardan sonra Büyükşehir, tartışma yaratacak bir atamaya imza attı. İddiaya göre o süreçte sistem krizine neden olan Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı'nda görevli müdür Kadir Yıldız, cezalandırılmak yerine ESHOT'a daire başkanı yapılmak istendi. Ancak, Başkan Kocaoğlu'nun da Tokat Erbaa'dan hemşehrisi olduğu öne sürülen Kadir Yıldız, daire başkanlığı için olmazsa olmaz koşul olan 10 yıl devlet memurluğu yapmış olma şartına takıldı. Bu nedenle Kadir Yıldız, önce ESHOT Genel Müdürlüğü'ne koordinatör olarak atandı. Ardından da süre dolar dolmaz Başkan Kocaoğlu'nun da onayı ile ESHOT Genel Müdürlüğü'ne Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak atandı. Bu karar belediye kulislerinde skandal olarak nitelendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziz Kocaoğlu’ndan ceza yerine mükafat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN