Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzaha muhtaç harcamalar

Çiğli Belediyesi’nin denetim raporunu değerlendiren AK Parti kurmayları, piyasa ederinin iki-üç katı ödenerek alınan mallara ve belirsizliklere dikkat çekerek, bunlara lık getirilmesini istedi

Giriş Tarihi: 7.6.2016
İzaha muhtaç harcamalar
AK Parti İzmir İl Yerel Yönetimler Başkanlığı'nın, Çiğli Belediyesi 2015 Yılı Denetim Raporu ve Belediye Yıllık Çalışma Raporu değerlendirmesinde belediyede bedelinin çok üstünde ödenerek yapılan harcamaların 10 milyon lirayı bulduğu bildirildi. İl Başkanlığı'ndaki basın toplantısında konuşan Çiğli Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mesut Demirkaya, "Türkiye'nin neresine giderseniz gidin çimentonun perakende fiyatı 12 liradır. 5 bin torba bir firmadan protokolle alınmış. Fiyatı 23 lira. Yani iki katı. 3 firmadan teklif almışlar. 500 ya da 600 bin metrekare çim biçme işi var. Çiğli'de böyle bir yer aradım, bulamadım. Firmayı araştırdım. Komşulara sordum, 'ben 20 yıldır esnafım böyle bir firma yok' dediler. Yollarda kasis var. Ankara'dan bir firmadan yol kasis malzemesi almışlar. Kayseri'den teklif almışlar. Araştırdım adrese teslim bir şey mi oldu diye. İzahı yapılamadı. Direklerdeki sokak lambası işi vardı. Fiyatı 217 liraydı. 600 tane alınmış. 332 bin lira ödenmiş. Firmayı aradım, bize verdiği fiyat 112 lira" diye konuştu. Belediye tarafından pudra şekeri, tarçın, susam, çörek otu mahlep, kakao gibi malzemelerin alındığına dikkat çeken Demirkaya, "Merak ettim ne işe yarar bunlar diye. Pastane mi açıyoruz acaba dedim. Daha et falan var. Dana rosto, piliç, patates, şeker var daha. Belediye bunları ne yapar? İzah ederlerse memnun oluruz. 6 kiloluk yangın tüpünü gidin sorun 60 ile 100 lira arası değişir. 475 liraya almışlar. Belediyede yapılan alışverişlerde detay kullanılmıyor, arkadaşlarımızın alışkanlıkları yok. Masa üstü bilgisayar herkeste var. Ucu fiyatlar var. Fotokopi makinası da aynı şekilde bin 500 liraya da var 150 bin liraya da var. Bu faturalarda detay yok. Tarih yok, hiçbir şey yok" dedi.

10 MİLYON LİRAYI BULUYOR
AK Parti Yerel Yönetimler İl Başkanı Hüsnü Boztepe, kimseyi yolsuzlukla itham etmediklerini belirterek, "2005 yılında bizim iktidarımızda belediyelerde denetim komisyonu diye bir komisyon oluşturuldu. Bu çok önemli bir komisyondur... Belediyenin asli görevlerinden biri başkanın harcamalarını denetlemesidir. Bu komisyon belediyenin bütün birimlerinin her türlü harcamasını inceliyor. Söylediğimiz rakamlar küçük değil. Çiğli gibi yerde 10 milyon lira gibi bir para tutuyor. Çiğli sanayisiyle, yeni konutlarıyla çok güzel, önü açık bir ilçe. Ben değil CHP'liler 1992'den beri Çiğli'ye hizmet eden gelmedi diye söylüyor. Biz kimseye 'siz yolsuzluk yaptınız' demiyoruz. Sadece bir tespit yapıyoruz. Yasanın verdiği yetkiye dayanarak raporu inceler ve başkana sunar. Geçen sene basın açıklaması yaptık hiçbir adım atılmadı. Biz 'başkanım senin bu çalışanın bunu bu fiyata almış' diyoruz, sen ne yaptın? Üstüne bir de meclis üyelerimize telefonda çirkin sözler kullanıyor" ifadelerini kullandı. Çiğli İlçe Başkanı Sedat Karatekin de, "Bizim amacımız Çiğli'ye hizmet etmektir. Ne yazık ki Çiğli Belediyesi'nde halka hizmet değil aileye hizmet var. Bir aile belediyesi olma yolunda sürekli ilerliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzaha muhtaç harcamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN