Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Yapı’nın gizli kayıtları deşifre oldu

emniyeti, gözaltına alınan ‘Yeğen’ kod isimli gizli bir tanığın, 4 aşamalı 63 karakterli özel şifreleri vermesiyle, FETÖ’nün muhasebe kayıtlarını, faaliyetlerini ve planlarını deşifre etti

Giriş Tarihi: 8.6.2016
Paralel Yapı’nın gizli kayıtları deşifre oldu
'de, 'Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, 'yeğen' rumuzuyla itirafçı olan cemaatin üst düzey eski yöneticisinin anlattıkları ve yanında getirdiği özel muhasebe programının detayları tüm işleyişi, faaliyetleri ve planları tek tek deşifre etti. Yeğen'in getirdiği muhasebe kayıtları ve cemaat planları 4 aşamalı, 63 karakterli, sadece yöneticilerin bildiği özel şifreyi göstermesiyle ortaya çıktı. bağlantısı olmayan bilgisayarda açılması gereken ve tek bir harfi dahi yanlış girilse anında kendisini sıfırlama özelliğine sahip program kayıtlarına göre, yardımların yüzde 13'ünün Pensilvanya'ya, yüzde 30'unun cemaatin etkin olduğu yabancı ülkelerin imamlarına, geri kalanlarının ise cemaate yakın ülke içindeki kurumlara dağıtılmasının kurala bağlandığı saptandı.

14 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
FETÖ/PDY'ye yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü, 32 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, aralarında cemaatin dershaneler ve okullar Türkiye sorumlusu olan Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen'in de bulunduğu 14 kişi tutuklandı. 16 kişi ise hakklarında yurt dışına çıkış yasağı konulup, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İki şüpheli de savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Cemaatin ilk temellerinin atıldığı illerden birisi durumundaki İzmir'de cemaatin işleyişi, gelecekteki planları ve faaliyetlerine yönelik dikkat çeken ayrıntıları gözler önüne seren itiraflar 'yeğen' rumuzlu gizli tanıktan geldi. Kentte uzun yıllar cemaatin üst düzey yöneticiliğini yapan gizli tanık, polise başvurup bildiklerini anlatmak istediğini söyledi. Ancak bu gizli tanığı, diğer itirafçılardan ayıran en önemli farkı, yanında getirdiği çok gizli hazırlanmış muhasebe kayıt programı oldu. 90 sayfa ifade veren gizli tanık 'Yeğen'in getirdiği muhasebe programının 4 aşamalı, 63 karakterli çok özel şifresi, itirafçının verdiği bilgiler doğrultusunda açılabildi. İnternet bağlantısı olmayan bilgisayarda açılması gereken programın, şifresinin tek bir karakterinin bile yanlış girilmesi durumunda anında içerisindeki bilgileri sildiği, açılsa bile bu kayıtların bulunamadığı tespit edildi. Bu kayıtların olası silinme olasılığına karşı tüm cemaat yöneticilerinin, mini SD kartlarda bu özel programı ve yedeklemeyi taşıdıkları gizli tanığın, itirafları arasında yer aldı.

YÜZDE 13'Ü PENSİLVANYA'YA
Gizli tanığın getirdiği kayıtlara göre, himmet adı altında ve parası olarak toplanan yardımlara ilişkin bilgilere de ulaşıldı. Cemaat üyelerinin, kimin adına ve hangi kente ya da ülkeye gitmesini istediği kurban yardımları, kayıtlarda ortaya çıkartıldı. Bu yardımların, kentteki imamlardan kim tarafından toplandığına, nerelere aktarıldığına dair bilgilere, yine kayıtlardan ulaşıldı. Buna göre, toplanan yardımların yüzde 13'ünün Pensilvanya'ya, yüzde 30'unun cemaatin etkin olduğu yabancı ülkelerin imamlarına, geri kalanlarının ise cemaate yakın, ülke içindeki kurumlara dağıtılmasının kurala bağlandığı saptandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı’nın gizli kayıtları deşifre oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN