Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Gecekondu gibi tramvay yapıyor’

’de 335 kişi, yapımı süren Karşıyaka ve Konak tramvayları ile alt geçit ve marina inşaatının kaçak olduğu iddiası ve yürütmesinin durdurulması istemiyle mahkeye başvurdu

Giriş Tarihi: 12.6.2016
‘Gecekondu gibi tramvay yapıyor’
'de 335 vatandaş, avukat Mustafa Kemal Turan öncülüğünde, Karşıyaka ve Konak tramvayları ile alt geçit ve marina inşaatının kaçak olduğunu öne sürerek, "yürütmenin durdurulması" istemiyle idare mahkemesine dava açtı. "Gecekondu yapar gibi tramvay yapıldığın" savunan Mustafa Kemal Turan, dava açan vatandaşlarla birlikte Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Avukat Turan, Konak ve Karşıyaka tramvaylarıyla ilgili İzmir 5. İdare Mahkemesi'ne, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı alt geçidi ile ilgili de İzmir 4. İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtıklarını duyurdu. Turan, geçerli bir ulaşım master planına dayanmayan ve 1/25.000 çevre düzeni planı ve 1/5000 ölçekli imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı bulunmayan projelere ilişkin "gerçek bir hemşehrilik bilinciyle hukuk mücadelesi başlattıklarını" söyledi.

UZMAN GÖRÜŞÜ ALINDI
Davayı açmadan önce aralarında inşaat, çevre ve harita kadastro mühendisleri ile şehir plancılarının da olduğu 8 kişiden bilimsel mütalaa aldıklarını söyleyen Turan, "Bilimsel mütalaaları dava dilekçimizle birlikte sunduk. Bir aksilik olmasın diye hem Konak tarafına hem Karşıyaka tarafına hem de Göztepe'deki kaçak alt geçide ayrı ayrı yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtık. Biz açtığımız davalarla, 'İmar plansız kaçak yapıları durdur' diyoruz. Çünkü belediye imar planı yaparsa yanlışlıklar ortaya çıkacak. Dedektif gibi takip ettik, belgeleri bulduk davayı açtık. Bu çok büyük bir sahtekarlıktır. Bu Fransa'da, İngiltere'de yapılsa ertesi gün herkes istifa eder" diye konuştu.

KAMU ZARARI OLUŞACAK
Eski Ulaşım Ana Planını hazırlayan heyet içinde bulunan Doç. Dr. Yıldırım Oral'ın verdiği bilimsel mütalaada hem geçerli bir Ulaşım Ana Planı'nın bulunmadığını ve hem de tramvay bölgeleri içinde imar planları revizyonlarının yapılmadığını imzalı olarak beyan ettiğini dile getiren Turan, "İmar planı yok, ana ulaşım master planı yok. İhaleye yapılıyor. İhaleye açtıktan sonra defalarca güzergah değiştiriliyor. Kamu zararı oluşturuluyor. Bu çok büyük bir haksızlık ve hukuksuzluktur. İmar planları olmadan kaçak gecekondu yapar gibi tramvay yapıyorlar. Tramvay görsellerinde de insanları kandırıyorlar. Görsellerde Alsancak Şair Eşref Bulvarı bomboş. Tramvayların durma mesafeleri 7 metre olduğu için çok büyük tehlike olacak. Bizim iddiamız, vatman değil, Batman ve Süperman bile burayı zor kaldırır. Bunu sadece biz söylemiyoruz. Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası aynı eleştiriyi yapıyor. Ama kimsenin dinlediği yok. Bir dönem İzmir'de atlı tramvay varmış. Ondan daha kötü hale geldik. O dönemde hiç olmasa kaçak yapılanma yoktu" dedi. Basın toplantısı sırasında vatandaşların ellerindeki pankartlar dikkat çekti. Pankartlarda, "Allah bizi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden korusun", "Aziz Kocaoğlu ile canlı yayına çıkmak istiyoruz", "S.O.S.", "İmdat" şeklindeki ifadeler yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Gecekondu gibi tramvay yapıyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN