Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hanım yapınca halayık yapınca ceza

Konak Belediyesi, Basmane’deki hizmet binasının önündeki kaldırımı araç parkına çevirdi ancak trafiğe kapalı sokaklara araçlarını park eden vatandaşlara 105 lira ceza kesmeyi de ihmal etmedi

Giriş Tarihi: 17.6.2016
Hanım yapınca kaza halayık yapınca ceza
Konak Belediyesi'nin, Basmane Meydanı'nda bulunan hizmet binasının önündeki kaldırım adeta belediye tarafından gal edildi. Kendine ait bir otoparkı olmadığı için belediyenin resmi ve özel plakalı araçları, yayaların yürüyebilmesi için yapılan kaldırıma park ediliyor. Bazı günler aşırı yoğunluk nedeniyle kaldırımda yürüyecek yer dahi kalmıyor. Aynı saatlerde Konak Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri ilçe sınırları dahilinde araç trafiğine kapalı sokaklarda araç park edenlere acımadı. Ellerindeki fotoğraf makinesi, tek tek kural ihlali yapan araçların fotoğraflarını çeken zabıta ekipleri araç sahiplerine 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'na göre 105 lira ceza kesti. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, kaldırımı işgal edenler için "araçların hatalı park etmesi nedeniyle yaya trafiği aksıyor. Vatandaş kaldırım yerine yol kenarından yürüyerek hayatını tehlikeye atıyor" yorumunda bulundu. Kuralları sadece vatandaşa uygulayan ancak kendisinin yaptığı ihlalleri görmezden gelen Konak Belediyesi'nin bu tavrı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Kaldırımlara park eden araçlara ceza yazılmasını doğru bir uygulama olarak gören fakat kendi binasının önündeki kaldırımlarını kurumun araçlarıyla işgal eden Konak Belediyesi'nin bu tutumu samimiyetsizlik olarak yorumladı. Duruma tepki gösteren vatandaşlardan Zekeriya Özel, ", bir köyü andırıyor. Bu uygulama vatandaşa düzen kurmak değil. Sadece ceza keserek parasını almak. Samimiyet yok, çünkü olsa Konak Belediyesi'nin önündeki kaldırım bu şekilde olmazdı. Vatandaşa ceza, iş belediyeye gelince kural yok" dedi.

OTOPARK PROJESİ YAPSIN
"Bu görüntüler İzmir için normal" diyen Merve Barnar da "Otopark sıkıntısı bu kent için kanıksanmış bir sorun. Büyükşehirler otopark sorununu çözmeye çalışırken bizde çözüm ceza yazmak. Sema Başkan ilk önce büyük bir otopark projesi sunsun, sonra millete ceza kessin. Gün geliyor belediyenin önünden araçlar yüzünden geçemiyoruz" diye görüş belirtti. Müşerref Tiker ise "Ceza yazılsın tamam ama herkes için bu kural geçerli olsun. Sen park edeceksin, sıkıntı olmayacak, vatandaş park edince ceza. Hoş bir durum değil" dedi. Hikmet Akça "Biz kaldırımlarda ne araba, ne masa ne de tezgah görmek istiyoruz. Belediyenin önündeki görüntü rahatsızlık verici" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hanım yapınca kaza halayık yapınca ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN