Giyilebilir EKG tasarladılar

Giriş Tarihi: 21.6.2016
Giyilebilir EKG tasarladılar

Yaşar Üniversitesi’nin mühendis adayı öğrencileri, EKG cihazı ile kalp hastaları için riski ortadan kaldıracak sistemin de aralarında yer aldığı günlük hayata dokunan projeler geliştirdi

Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 4'üncü sınıf öğrencileri akıllı ve düşük maliyetli çözümler ürettikleri bitirme projelerini sundu. Ülkeye katma değer sağlaması ve sağlık açısından risklerin en aza indirgenmesinin hedeflendiği projelerin ayrıntıları şöyle: Otopark kullanılan OGS daha ucuz (Ahmet Kaan Şanal - Akgün) "Bu sistem mevcut olarak otoparklarda kullanılan sistemin benzeri olarak üretildi. Burada en büyük fark ise bu sisteminin yerlileştirilerek üretilmesi. Bazı firmalar tarafından yaklaşık 1000 dolar civarında fiyat biçilen bu sistem öğrenciler tarafından sadece 100 dolara mal edildi. Mevcut uygulamadaki sorunlar da tasarlanan ürün ile ortadan kaldırılacak."

KALP ATIŞ İZLEYİCİSİ
Akıllı ile kalp ritmi takip edilebilecek (Kaan Kocaay - Vural Erarslan) "Bu projede giyilebilir bir kalp atış gözlemcisinin tasarımı ve uygulamasının yapılması amaçlandı. Hali hazırda var olan hastane EKG sistemlerindeki kablo yığınını ortadan kaldırması ve kullanılan mikroçip aracığıyla alının bilgilerin akıllı telefonda görüntülenmesi hedeflendi. Proje sonucunda herkese kolayca uygulanabilir mobil bir kalp atış izleyicisinin sağlanması ayrıca hastaların yaşam kalitesinin artırılırken, kritik durumlarda riskin ortadan kaldırılması temel çerçeveyi oluşturdu." Arama kurtarmalarda kullanılacak kişiyi takip eden drone (Cüneyt Özgün - Ogün Levent) "Projeyle gece yapılan arama kurtarma çalışmalarına kolaylık sağlanması hedeflendi. Öğrenciler tarafından yapılan yazılım ve kullanılan mikroçipler yardımıyla aracı (drone) bağlı bulunduğu kişiyi belli bir yükseklik ve uzaklıktan takip edecek. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Giyilebilir EKG tasarladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN