Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Odalardan Kültürpark çıkışı

Kültürpark ile ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projede, çevresel etkilerin azaltılması gerekirken, tam tersi yola gidildiği belirtilerek, kentin tarihsel belleğine saygılı bir düzenleme yapılması istendi

Giriş Tarihi: 29.6.2016
Odalardan Kültürpark çıkışı
Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark projesiyle ilgili, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odaların hazırladığı rapor basın toplantısında açıklandı. Oda başkanların yer aldığı toplantıda açıklamayı yapan Peyzaj Mimarları Odası Şube Başkanı Özay Yerlikaya, öneri projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun alana ilişkin ilke kararlarına uymadığını söyledi. Kültürpark'ın öneri proje ile tarihsel ve mekansal karakterinin zarar görmesi açısından tehdit altında olduğunu savunan Yerlikaya, şöyle konuştu: "Projede, alanın özgün peyzajını başka bir peyzaja evirme yönünde tepe, yol, sert zemin kapsamda çok sayıda müdahale söz konusudur. Bunun yerine özgün peyzajın kendi karakteristiği doğrultusunda korunması ve sağlıklaştırılması gereklidir. Öneri projede yıkılan hangar binalarının yerine binası adı altında, sergi, kongre ve toplantı işlevlerini yüklenen bir yapı önerisi olduğu görülmektedir. Bu alanda rekreatif yeşil alanlar yapılmalıdır. 2004 yılında 30 bin metrekare olarak Koruma Kurulu onayı ile İzmir Fuarı kent dışına taşındığında sökülebilecek şekilde konstrüksiyonla inşa edilen yapının kaldırılmasını beklerken, bugün geldiğimiz noktada 'geçici' olma niteliği ortadan kaldırılmıştır, hatta bodrum katına otopark yapılacak ciddi büyüklükte bir yapı öneri projede karşımıza çıkmaktadır."

BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM YOK
Yerlikaya, yeni kent merkezi olarak geçen Bayraklı bölgesinde yürürlükteki imar planlarında, otel ve sergi salonları, kongre merkezleri bulunduğunu ancak Kültürpark Projesi kapsamında önerilen yapıda yer alan bu kullanımların İzmir ili genelinde bütüncül bir yaklaşımla düşünülmediğini anlattı. Kent merkezinde otopark yapılarının azaltılması, merkezin araç trafiğinden arındırılması, çevresel etkilerinin azaltılması gerekirken bu alana getirilen araç yükü ve yeni bir otopark alanı ile çevre kirliliği artırıldığını savunan Yerlikaya, "Kazanç amacı gütmeden, Kültürpark'ta yapılaşma yoğunluğunun azaltılarak, kentin tarihsel belleğine saygılı ve kentlinin ihtiyacı olan kamusal alanların artırılması, dinlenme ve kültürel faaliyet alanlarının yaratılması önem arz etmektedir" dedi. Özay Yerlikaya, Büyükşehir'in son 2 yılda yaptığı çalışmaların projeye dönüşümüne ilişkin sürece dahil edilmediklerini de vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Odalardan Kültürpark çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN