Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik çağın limanı yeniden doğuyor

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Antik çağın limanı yeniden doğuyor

AK Parti Milletvekili Kaya, Başbakan ’ın için hazırladığı 35 Proje’den birisi olan Efes Antik Kanal Projesi’nin birinci etabında jeoteknik sondaj çalışmalarının tamamlandığını bildirdi

AK Parti Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Başbakan 'ın İzmir için hazırladığı 35 Proje'den birisi olan Efes Antik Kanal Projesi'nin birinci etabında projenin ve jeoteknik sondaj çalışmalarının tamamlandığını, ihale sürecine gelindiğini açıkladı. İzmir'in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan Efes Antik Kenti'ne denizden ulaşımı sağlayan, 6 bin 130 metre uzunluğundaki tarihi Efes Antik Kanalı'nın yeniden işler hale getirileceğini belirten Kaya, "Antik çağın en önemli ticaret merkezi olan Efes, bunu liman kenti olmasına borçluydu. Ancak Marnas Çayı ve Küçük Menderes'in taşıdığı alüvyonlar liman ile denizin bağlantısını kesti. Başbakanımız Binali 'ın İzmir için hazırladığı 35 Proje'nin içinde yer alan Efes Antik Kanal Projesi ile limanın yeniden canlandırılması sağlanacak. Pamucak sahilinde özel bir iskele oluşturulacak ve yat limanı yapılacak. Pamucak sahili ile Efes Antik Kenti'nin alt kapısı arasındaki kanalın temizlenmesinden sonra, milattan önceki dönemleri de anımsatacak tekneler, yerli ve yabancı turistleri taşıyacak. Kanal çevresindeki alanlar da rekreasyon alanına dönüştürülecek. Projeyle birlikte turizm canlanacak, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne giren Efes'e gelen turist sayısı büyük artış gösterecek" dedi.

EFES HAKKINI ALACAK
Başbakan Binali Yıldırım'ın projeye büyük önem verdiğini hatırlatan Kaya, İzmir'i 2023 vizyonuna taşıyacak ve marka kent haline getirecek 35 Proje'nin içerisinde yer alan Efes Antik Kanal Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte, sahip olduğu kültürel değerlerle kapasitesinin altında turizm hizmeti veren bir destinasyon olan Efes'i hak ettiği yere ulaştırmış olacaklarını söyledi. Projeyle birlikte Efes'in fark yaratacağını ve bundan ülke turizminin kazançlı çıkacağını ifade eden Kaya, "Bir turizm destinasyonunun başarısı ve rekabetçiliği, büyük ölçüde ziyaretçilerine sunduğu o destinasyona özgü turistik öğelerin gücüne ve farklılığına bağlıdır. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte Efes'in farkını herkes görecek. Bu çok özel projenin mimarı Başbakanımız Binali Yıldırım'a çok teşekkür ediyoruz. Başbakanımız Binali Yıldırım'ın liderliğinde İzmir geleceğe olan yürüyüşünü emin adımlarla sürdürecek" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik çağın limanı yeniden doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN