Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Arısı’nda ıslah çalışması verimde yüzde 25 artış sağladı

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Batı Ege Arısı’nda ıslah çalışması verimde yüzde 25 artış sağladı

Batı Arısı’nın ıslahı için Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde 8 yıldır yürütülen çalışmalar başarılı oldu. Elit bir sürü oluşturuldu ve 6 bin ana arı üreticiye dağıtıldı

Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde yürütülen ıslah çalışmaları ile Batı Ege Arısı'nın bal veriminde yüzde 25 artış sağlandı. Enstitünün Hayvancılık Bölümü Başkanı Üzeyir Karaca, 'nin arıcılıkta 7 milyonu aşkın koloniyle Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu belirtti. 'deki bal üretiminin geçen yıl kovan başına 13-14 kilograma kadar gerilediğini anlatan Karaca, yüksek koloni sayısına rağmen kovan başına üretimin düşük olduğunu ifade etti.

22 IRKTAN 5'İ TÜRKİYE'DE
Türkiye'de en büyük eksikliğin ıslah çalışmalarının yetersizliği olduğunu söyleyen Karaca, dünyada var olan 22 arı ırkından 5 tanesinin Türkiye'de görüldüğüne işaret etti. Karaca, Batı Ege Arısı'nı ıslah ederken, İzmir ve çevresinde kolonileri taşınmamış, içine başka arı girmemiş yerlerden seçmeler yaparak, 200 koloni oluşturduklarını, bu kolonilerden de en iyi 20'sini seçtiklerini söyledi. Karaca, bu işlemleri her yıl yaptıklarını, 8 yılın sonunda elit bir sürü oluştuğunu, bu yıl 6 bin ana arıyı üreticilere dağıttıklarını bildirdi. Karaca, bir sonraki dönem için de 10 bin ana arıyı üreticiye dağıtmayı hedeflediklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Ege Arısı’nda ıslah çalışması verimde yüzde 25 artış sağladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN