Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onarım yerine makyaj

Giriş Tarihi: 11.7.2016
Onarım yerine makyaj

’de muhtarın “çürüyor ve yıkılmak üzere” diyerek önlem alınması için yaptığı başvuru üzerine Şehit Kerem Oğuz Erbay Köprüsü sadece boyandı ve betonarme yapıların aşınan kısımları sıvayla örtüldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 'de "şaka gibi" bir uygulamaya imza attı. Yaklaşık 20 yıl önce inşa edilen ve bu güne kadar taşıyıcı sistemleri ve halatları, kapsamlı bakım onarımdan geçirilmeyen, aksamları deniz suyunun etkisiyle korozyona uğrayan Şehit Kerem Oğuz Erbay Üstgeçidi bakım onarım çalışması adı altında sadece boyandı. Kırılan dökülen betonarme yapılar sıvanarak üstü örtüldü. Çürüyen, paslanan ve kırılan korkuluk demirleri yenileri ile değiştirildi. Köprüdeki makyaj çalışması "Alaşehir tımarı"na benzetilirken Göztepe Mahallesi Muhtarı Nedim Altan, köprüdeki tehlikeye dikkat çekti. Göztepe Kulübü'nün kuruluş yıldönümlerinde binlerce tarafın üzerinde kutlama yapmasıyla bilinen köprünün can güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu anlatan Nedim Altan, korozyonu fotoğraflarla belgeledi. Altan, Büyükşehir Belediyesi'ne, Konak Kaymakamlığı'na ve ilçe belediyesine yazı göndererek, köprünün çürüdüğüne, her an yıkılabileceğine dikkat çekti, önlem alınmasını istedi. Ne Konak ne de Büyükşehir Belediyesi, Altan'ın yazısına cevap verdi. Konak Kaymakamlığı ise talebin ilçe belediyesine iletildiğini bildirdi. Köprüde can güvenliğinin sağlanabilmesi için kapsamlı bir bakım onarım çalışması beklenirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler nisan ayında köprünün paslanan taşıyıcı sistemlerini yenilemek yerine yağlı boya ile boyadı. Çürüyen, paslanan ve kırılan korkuluklar ise yenilendi.

ALAŞEHİR TIMARI GİBİ
Köprünün çürüyen çelik konstrüksiyonları boya ile kapatılırken, demir döşemelerin ortaya çıktığı zeminin üzeri de betonla örtüldü. Bu durum Anadolu'da göz boyamak amacıyla yapılan işleri anlatmak için kullanılan "Alaşehir tımarı" deyimini akıllara getirdi. Üzerinden her gün binlerce kişinin geçtiği köprünün kapsamlı bir onarım yerine yalnızca boyanması vatandaşların da tepkisine neden oldu. Muhtar Altan, "Biz kapsamlı bir bakım çalışması beklerken, belediye ekipleri paslanan çelik aksamın üzerini boya ile kapattılar. 14 Haziran'daki kutlamalar sırasında resmen Allah korudu. Köprü beşik gibi sallandı. Bereket bir şey olmadı. Açıkçası bu etkinlik sırasında yıkılacak diye çok korktuk. Yetkililerin bir an önce bu köprüye el atmasını, yaya üst geçidinin taşıyıcı sistemlerinin kapsamlı bir şekilde elden geçirilmesini istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onarım yerine makyaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN