Ege’de demokrasi nöbeti

Giriş Tarihi: 17.7.2016
Ege’de demokrasi nöbeti

İstanbul ve Ankara’daki FETÖ mensubu askerlerin darbe girişimini Ege Bölgesi’ndeki onbinlerce kişi sokaklara çıkarak protesto etti. Darbecilere tepki gösteren Egeliler, sloganlar atarak sabahın ilk ışıklarına kadar meydanlarda nöbet tuttu

Terör örgütü FETÖ mensubu askerlerin darbe girişiminde bulunmasına Ege Bölgesi tek yürek olup cevap verdi. başta olmak üzere bütün Ege'de onbinlerce kişi, darbe girişimini protesto etmek için meydanlarda toplandı. İzmir'de vatandaşlar, İstanbul ve Ankara'daki darbe girişimini protesto etti. Konak Meydanı'ndaki saat kulesi etrafında Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleriyle toplanan çok sayıda vatandaş tepki gösterdi. Vatandaşlar "Asker kışlaya", "Türkiye burada, darbeciler nerede", "Recep Tayyip Erdoğan", "Dik dur, eğilme, bu millet seninle" ve "Ya Allah, Bismillah Allahuekber" sloganları attı. Grupta yer alan AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, herkesi demokrasiye sahip çıkmaya çağırdı.Kalabalığa katılım sürekli artarken, sürücüler araçlarıyla konvoy oluşturup korna çalarak protestolara destek verdi. İzmir'deki camilerden sela ve Salavatı Şerif okunarak, tekbir getirildi, vatandaşlardan demokrasiye ve halkın iradesine sahip çıkılması istenerek, insanların Konak Meydanı'nda toplanmaları istendi. Öte yandan, İzmir'deki Adnan Menderes Havalimanı'nda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı, uçuşların devam ettiği bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kentin merkezi yerlerindeki LED ekranlarına 'Biz demokrasiye inanıyoruz' diye yazıldı.

VATANDAŞA TEBRİK
İzmir Valisi Erol Ayyıldız, darbe girişimi sırasında kentte çatışma çıkmadığını belirterek, "Vatandaş demokrasiye sahip çıktı" dedi. Vali Ayyıldız, "İzmirlilerin demokrasiye sahip çıkması, takdirin ötesinde. Şahsım ve İzmir Valisi olarak teşekkür ediyorum. Vatandaş demokrasiye sahip çıktı. Darbe girişimini büyük bir şiddetle def etti" diye konuştu.

BALIKESİR TEK YÜREK OLDU
BALIKESİR'DE binlerce vatandaş, Ankara ve İstanbul'daki askeri kalkışmaya karşı tepkilerini sokağa dökülerek gösterdi. Ellerine Türk bayraklarıyla Atalar Caddesi'nde bulunan AK Parti İl Binası'nın önünde toplandı. Burada tekbir getiren vatandaşlar, 'FETO'nun piçleri yıldıramaz bizleri', 'Asker kışlaya' sloganları attı. Grup daha sonra, hükümet, Milli Kuvvetler, Anafartalar ve Kızılay Caddeleri boyunca yürüyüp, slogan atmayı sürdürdü. Kalabalık saat 02.00 itibariyle dağıldı. Kalkışma olaylarını televizyonlardan izledikten sonra protesto gösterilerine katılan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nun kayınbiraderi Mahmut Eren kalp krizi geçirdi. Eren'in kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

MANİSA'DA HALK SOKAKLARDA
ve ilçelerinde 'kalkışma' haberlerinin ardından halk sokağa döküldü. Merkez Komutanlığı'na doğru yürüyüşe geçen grup; Tugay Komutanı'nın evi ve Ordu Evi'nin önünde tepki gösterdi. Merkez Komutanlığı'nın önüne gelen grup, komutanlığının önünde güvenlik önlemi alan askerlere "Asker kışlaya" sloganları attı. Grup daha sonrasında Cumhuriyet Meydanı'ndaki Manisa Valiliği'nin önüne geldi. Grup Valilik merdivenlerine çıkarak ellerindeki Türk bayraklarıyla "Recep Tayyip Erdoğan" ve "Dik dur eğilme bu millet seninle" sloganları attı. Öte yandan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın yeğeni Volkan Canöz, Ankara'da darbe girişiminde bulunan askerlerin kurşunlarına hedef olarak hayatını kaybetti.

DENİZLİLİLER TAVRINI GÖSTERDİ
'de, Delikliçınar Meydanı'nda toplanan vatandaşlar yaşananları protesto eti. AK Parti Denizli İl Başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar kent meydanına doğru harekete geçerek yaşananları protesto ediyor. Kalkışma haberlerinin ardından AK Parti Denizli İl Başkanlığı önünde çok sayıda vatandaş bir araya geldi. Burada toplanan binlerce vatandaş, Delikliçınar Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Vatandaşlarla beraber yürüyüşe katılanlar arasında, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz yer aldı. Öte yandan Denizli Büyükşehir Belediyesi ekipleri Demokrasi zaferi için Denizli 11. Tugay komutanlığı önünde barikatlar kurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege’de demokrasi nöbeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN