Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İl başkanlarından beraberlik çağrısı

Giriş Tarihi: 19.7.2016
İl başkanlarından beraberlik çağrısı

İzmir’de Ticaret Odası’nda buluşan dört partinin il başkanları, darbeye karşı “ama”sız birlik çağrısı yaptı. İTO Başkanı, ekonominin toparlanacağını söyledi

İzmir Ticaret Odası'nda (İTO) FETÖ'nün darbe girişimini görüşmek üzere düzenlenen Olağanüstü Özel Meclis Toplantısı'na katılan AK Parti, CHP, MHP ve HDP il başkanları, birlik ve sağduyu çağrısı yaptı. Toplantıya, İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, meclis üyeleri, İTO tarafından davet edilen AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, MHP İl Başkanı Necat Karataş ve HDP İl Başkanı Mahfuz Güleryüz katıldı.

KUTUPLAŞTIRMAYALIM
Demirtaş, darbe girişimine piyasaların ilk tepkisinin sert olduğunu ancak halkın demokrasiye sahip çıkmasının tansiyonu düşürdüğünü belirtti. Demirtaş, "İnanarak söylüyoruz, paniğe gerek yok, ekonomimiz güçlüdür. 2-3 milyon doların çıkması bugünkü 'yi sallamaz. Darbe girişimi, kısa vadede piyasaları bozmayacaktır. Ama orta vadede olumsuz etkileri olur. Belirsizlik ortamı artış gösterirse, yatırımcılar yeni yatırımlarını erteleyebilir, tüketiciler de bir miktar frene basabilir. Gerilim azalırsa tekrar kısa vadede piyasalar toparlanacaktır. Her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Demokrasimiz 15 Temmuz'a göre bugün daha güçlü. Gözaltına alınanlar elbette yargılanacak suçlu, suçsuz ayıklanacak ve gereken ceza hukuk içinde verilecektir. 15 Temmuz'dan sonra halkımızı ayrıştırmayalım, ülkemizi kutuplaştırmayalım" dedi. Toplantıya katılan il başkanlarına da söz verildi. AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, meydanlarda nöbet tutmaya devam ettiklerine dikkat çekti. İzmir'in demokrasinin kalesi olarak duyarlılığını ilk geceden beri göstererek 'ye örnek olduğunu belirten Başkan Delican, "Çok büyük acılarımız var, şehitlerimiz var. Bizlere bunları yaşatanlara darbeci demek az, bunlar gözü dönmüş canilerdir. Bu kişiler rejimi ortadan kaldırmak istemişlerdir. Bu bir işgaldir, ciddi bir işgalin eşiğinden dönmüştür. Kurumlar yaralarını sarıyor. Evlerimize, işyerlerimize ve araçlarımıza bayraklarımızı asalım" diye konuştu.

BİZE DE GELECEKLERDİ
Türkiye'nin uçurumun kıyısından döndüğünü anlatan CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, şöyle konuştu: "Bu darbe, demokrasi sevdalılarının tepkisiyle püskürtüldü. Köşeye sıkıştırılmış kedi köpek duygusuyla uçaklarla parlamentoya ve sivil halka saldıranları amasız lanetliyorum. Eğer bu darbe başarılı olsaydı, ilk çalacakları kapı hükümet olacaktı ama hemen arkasında tüm siyasi partilere de geleceklerdi. Bu olay çok iyi araştırılmalı ve bir daha yaşanmaması için her türlü tehdit yok edilmelidir. MHP İl Başkanı Necat Karataş, darbe ve darbe girişimlerinin Türkiye'nin dünya önündeki saygınlığına, ekonomisi ve demokrasisine zarar verdiğinin altını çizdi. Mahfuz Güleryüz de "Amasız şartsız darbelere karşı olmalıyız" görüşünü ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İl başkanlarından beraberlik çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN