Darbeyi yapabilseler Bato’yu öldürecekledi

Cuntacıların, TSK içindeki FETÖ’ye yönelik ilk operasyonu gerçekleştiren Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato’ya büyük öfke duydukları, Bato’nun infaz listesinde yer aldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 28.7.2016
Darbeyi yapabilseler Bato’yu öldürecekledi
'de son 2.5 yılda Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonlarıyla örgütün korkulu rüyası haline gelen Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'yu, darbeye kalkışan cuntanın öldürme planı yaptığı belirlendi. 7 Temmuz'da TSK içindeki FETÖ yapılanmasına yönelik ilk operasyonu yapan Başsavcıvekili Bato'nun ikinci dalga hazırlığı darbe girişimini erkene alınmasında başarısızlıkla sonuçlanmasında rol oynadı. Cuntacıların, TSK içindeki yapılanmaya yönelik ilk operasyonu yapan Bato'ya büyük bir kin ve öfke beslediği belirlendi. FETÖ'ye karşı savaşta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği kararlı mücadeleye destek veren Bato'nun darbecilerin infaz listesinde yer aldığı tespit edildi.

ENGELLER VAZGEÇİRMEDİ
TSK içindeki FETÖ yapılanmasını 15 Temmuz darbe girişiminden önce fark eden Bato'nun önüne henüz operasyon başlamadan engeller çıkarılmaya başlandı. Bato, soruşturma kapsamında Genelkurmay Başkanlığı'na 75 müzekkere yazdı. Ancak ve Ankara'daki askeri kalkışmayı planladığı için tutuklanan Genelkurmay Başkanlığı'nı eski Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse, müzekkerelerin cevapsız kalması konusunda TSK içindeki FETÖ'cü subaylara emir verdi. Darbe girişimini planlayanların arasında yer alan Köse'nin cep telefonundan watsapp üzerinden müzekkerelerle ilgilenen subaylara, "Okan Bato'nun müzekkerelerine kesinlikle yanıt verilmeyecek. Tüm müzekkereleri cevapsız bırakın" talimatı verdiği tespit edildi. Kumpas davaların en kritik döneminde yıllarca Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği görevini yürüten Muharrem Köse'nin yerine bir süreliğine vekaleten bakan Albay Oğuz Akkuş da Bato'nun müzekkerelerine yanıt vermedi. Akkuş'un yerine atanan Askeri Savcı Hakim Tuğgeneral Hayrettin Kaldırımcı da Köse'nin emirlerini yerine getirip FETÖ'cü subayları kolladı. Bato, örgüt tarafından önüne çıkarılan engellere rağmen yılmadı ve İzmir merkezli ilk operasyonu 7 Temmuz'da yaptı. TSK içindeki FETÖ'ye ilk darbeyi vuran Bato'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında 10 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. 2'si amiral 6 muvazzaf askerin bulunduğu 30 şüpheli için harekete geçildi. Aralarında Fetullah Gülen, gazeteci Tarık Toros ve FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı 24 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 2'si amiral 6 muvazzaf askerin de savcılığa getirilmesi için Genelkurmay Başkanlığına talimat gönderildi. Operasyonda 8 zanlı gözaltına alındı, 12 kişinin önceki operasyonlar kapsamında arandıkları ve yurt dışında oldukları belirlendi. Operasyon kapsamında 3'ü binbaşı, 8 kişi tutuklandı. İzmir merkezli 22 ilde Bato'nun FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında ikinci dalga de önceki gün yapıldı.

FETÖ'NÜN KABUSU OLDU
Türkiye'nin çeşitli kentlerinde hakimlik görevinde bulunan Bato, 2007'de Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nün hazırlayıp Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) sunduğu Adli Yargı Yaz Kararnamesi ile Bandırma Hakimliği'nden İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na savcı olarak atandı. Bato, son 2.5 yıl içinde TSK içindeki FETÖ yapılanmasına yönelik 7 Temmuz ve 26 Temmuz'da iki ayrı dalga şeklinde operasyonlar gerçekleştirdi. Ayrıca Bato'nun talimatıyla Kasım ve Aralık 2015'te de aralarında vali, emniyet müdürü ve TÜBİTAK görevlileri de bulunduğu çok sayıda zanlıya yönelik iki ayrı FETÖ operasyonu yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbeyi yapabilseler Bato’yu öldürecekledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN