Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalkışmadan önce İzmir’de sır görüşme

’ün, darbe girişiminden yaklaşık 1 ay önce emniyet müdürü, hakim ve işadamı olduğu belirtilen üç kişiyle İzmir’de Konak Subay Orduevi’nde bir araya geldiği belirlendi

Giriş Tarihi: 2.8.2016
Kalkışmadan önce İzmir’de sır görüşme
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin içinde yer aldığı gerekçesiyle tutuklanan Yüksek Askeri Şura Üyesi, eski Hava Kuvvetleri Komutanı 'ün, kalkışmadan 1 ay önce Konak Subay Orduevi'nde gizli bir toplantı yaptığı ortaya çıktı. Öztürk ile birlikte toplantıya katıldığı iddia edilen bir hakim, 1 emniyet müdürü ve 1 işadamı gözaltına alındı. Darbe girişiminin 1 numaralı ismi olduğu öne sürülen , 15 Temmuz'da kalkışma başlamadan önce İzmir'de olduğunu itiraf etmişti. Öztürk ilk ifadesinde, "Askeri darbeyi planlayıp, yöneten bir kimse değilim. Kimin planlayıp, yönettiğini bilmem. İstanbul'da olay günü bir arkadaşımın kızının düğünü vardı. Oraya katılmam gerekiyordu. Ben İstanbul'a gidemedim. İzmir'deki noter işlerim dolayısıyla gidemedim. Ben İzmir'de noter işleri yaptırdığımı ispat edebilirim. Saat 13.30 sıralarında Ankara'ya askeri uçakla yanımda Kara Kuvvetleri Komutanı ile birlikte geldim. Doğrudan torunlarımı görmek için Akıncı Üssü'ne gittim. Ben Akıncı Üssündeki Lojmanda akşama kadar vakit geçirdim. Akıncı Üssünde mutat uçak iniş ve kalkışlar oluyordu. Devamlı hareketlilik olduğu için ben önce bir şey fark etmedim" demişti. Darbe girişiminin başladığı anlara ilişkin diğer tanıkların ifadelerinde, Akıncı Üssü'nde bulunan Akın Öztürk'ün cuntanın içinde yer aldığına ilişkin kuvvetli şüpheler oluşunca Öztürk tutuklanmıştı. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'e "Ankara'da uçak uçuruyorlar, ne oluyor oralarda, senin emirlerin hilafına darbe mi yapıyorlar?" diye sorduğunu, Öztürk'ün, "Ben sadece gece uçuşu olduğunu zannediyorum, ben bir araştırayım" dediğini belirterek, "Ben de kendisine 'gece uçuşu değil Ankara'da alçak uçuşlar olduğunu' söyledim. Bundan sonra Akın Öztürk bana hiçbir şekilde dönüş yapmadı. Yapmaya teşebbüs etmiş olmuş ise de telefon bende olmadığından bana dönmeye teşebbüs edip etmediğini bilemiyorum" dediğini anlatmıştı.

ORDUEVİNDE NE KONUŞULDU
Akın Öztürk'ün darbe girişiminden yaklaşık 1 ay önce Konak ilçesindeki subay orduevinde gizli bir toplantı yaptığı tespit edildi. Akın Öztürk'ün Buca Şirinyer'deki yakınlarına ait 4 katlı binada yakın dönemde toplantı yapmadığı ancak subay orduevinde işadamı Sedat A, emniyet müdürü Mustafa K. ve hakim Koray N ile görüştüğü tespit edildi. Bu tespitin ardından gözaltına alınan söz konusu 3 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Toplantının içeriğinin darbe girişimi ile ilgili olup olmadığı konusunda henüz bir açıklamada bulunulmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalkışmadan önce İzmir’de sır görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN