Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hainleri yakalayan albay, general oldu

Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele saldıran, darbe girişim başarısız olunca kaçan hainlerin yakalandığı operasyonları yöneten Albay Okyar, tuğgeneralliğe terfi ettirildi

Giriş Tarihi: 8.8.2016
Hainleri yakalayan albay, general oldu
Cumhurbaşkanı 'ın kaldığı otele saldıran darbeci timleri, 16 gün boyunca askerleriyle birlikte dağlarda arayan ve hainlerin yakalandıkları operasyonları bizzat yöneten Albay Semih Okyar, tuğgeneralliğe yükseltildi. Tuğgeneral Semih Okyar, Foça Dağ ve Komando Tugay Komutanı oldu. Türkiye'nin en önemli askeri birliklerinden Kırkağaç, Bornova gibi komando eğitim komutanlıklarında yüzlerce komando askerini yetiştiren Albay Semih Okyar, 3 yıl önce tuğgeneral olabilmek için Yüksek Askeri Şura'ya (YAŞ) girmeye hak kazandı. Ancak, FETÖ üyesi TSK mensuplarının kendisine yönelik iftira mektupları sonrasında açılan davalar nedeniyle 3 yıl terfi ettirilmedi. Hakkındaki soruşturmalardan birisi bitmeden diğeri açıldı. TSK içerisindeki FETÖ üyelerinin darbe girişimi sırasında özel olarak hazırlanan, Su Altı Taarruz (SAT), Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ile özel kuvvetlere bağlı timler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdı. 2 memuru şehit oldu. 16 Temmuz'dan itibaren İzmir Bornova Komando Tugayı'nda görevli Jandarma Albay Semih Okyar, yaklaşık 200 kişilik birlikleriyle darbeci askerlerin peşine düştü. Albay Semih Okyar, gece- gündüz hiç durmadan dağlarda darbeci askerleri aradı. Kendilerine gelen her ihbarı değerlendirdi. Arama tarama faaliyetlerinde, gece gündüz askerlerinin başında dağlarda bulundu.

VATANINI SEVEN SUBAY
Muğla Valisi Amir Çiçek'in, Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya'nın da bulunduğu kriz masasında yer alıp, darbeci firari askerlerin yakalanması sırasında da operasyonları bizzat yöneten Jandarma Albay Semih Okyar, polis özel harekat timlerinin kendilerine yardımlarını da koordine etti. Büyük özveriyle süren araştırmalar sonrasında ilk olarak Marmaris saldırganlarından, MAK timi üyeleri, Çiğli Ana Jet Üssü'nün imamı 'Paşa' lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu, Binbaşı Taner Berber, Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü, Piyade Kıdemli Çavuş Erkan Çıkat, Hava Piyade Kıdemli Çavuş, Ömer Faruk Göçmen ile Hava Piyade Kıdemli Çavuş Abdulhamit Gül Erdem yakalandı. Ardından Şirinköy'de bu kez Binbaşı Şükrü Seymen, Yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, Üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz, Teğmen Muhammet Burak İpek yakalandı. Emrindeki hiçbir askerin burnu dahi kanamadan operasyonu tamamlayan Okyar, "Vatanını seven her subay gibi gelip düşmanı yakaladık" dedi. Okyar, tuğgeneral rütbesine terfi ettirildi ve Foça Dağ ve Komando Tugay Komutanı olarak görevlendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hainleri yakalayan albay, general oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN