Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinsi plana polis engeli

FETÖ’nün kasası olarak bilinen Ağbaş’ın, şirketlerini 3. bir kişiye devredip ABD’ye kaçmayı planladığı öğrenildi. Fakat polise havalimanında yakalanınca planını gerçekleştiremedi

Giriş Tarihi: 22.8.2016
Sinsi plana polis engeli
'de Adnan Menderes Havalimanı'nda Amerika'dan dönüşte gözaltına alınan işadamı Ağbaş'ın şeytani planını polisin bozduğu ortaya çıktı. İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından Ağbaş'ın şirketlerindeki usulsüzlükler ile ilgili bir rapor hazırlandı. Operasyon için raporun tamamlanması beklenirken, raporun gönderildiği kurulda bulunan bir müfettiş itiraz sürecini uzattı ve operasyonun yapılması gecikti. Operasyon sinyalini alan FETÖ'nün finansörü Ağbaş, 17 milyon lirayı bulan gayrimenkulleri ile 4 şirketinin üçüncü bir kişiye devretmek için geçen 18 Şubat'ta Amerika'dan 1 günlüğüne İzmir'e geldi ancak polis tarafından yakalanarak, ceza evine gönderildi. Ağbaş'ın polise yakalanmaması durumunda devir işlemlerini tamamlayıp Amerika'ya kaçmayı planladığı öğrenildi. Ağbaş'a yardım eden firari müfettiş ise aranıyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ/ PDY'ye (Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması) üye olmak, finans sağlamak suçlarından Üniversal Kimya adlı şirketin sahibi Emir Ağbaş, geçen 18 Şubat'ta Amerika Birleşik Devletleri'nden İzmir'e geldi. FETÖ'nün kasası olarak bilinen Ağbaş, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı. Ağbaş'ın 5 işyeri, 2 ikametinde arama yapıldı, çok sayıda belgeye el konuldu.

MÜFETTİŞ ARANIYOR
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptığı titiz çalışma sonucunda FETÖ'cü işadamı Emir Ağbaş'ın şeytani planını ortaya çıkardı. Polis tarafından yapılan detaylı incelemenin ardından Ağbaş'ın İzmir'e 1 günlüğüne 17 milyonu bulan gayrimenkullerini ve Universal Kimya San.Tic. A.Ş., ETB Endüstriyal Kimya San. Tic. Ltd. Şti, Amity Network Marketing Ev Gereçleri Paz. Tic. Ltd. Şti. ile Üniversal Gözlük Saat Optik Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. isimli şirketlerini devletin el koymasından önce üçüncü bir kişiye devretmeyi planladığı belirlendi. Ağbaş'ın devir işlemlerini tamamladıktan sonra Amerika'ya kaçmayı hedeflediği tespit edildi. İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından Ağbaş'ın şirketleri ile ilgili hazırlanan raporun 3 kişiden oluşan kurula sunulduğu, kuruldaki bir müfettişin rapora itiraz ederek Ağbaş'a devir işlemleri için zaman kazandırdığı öğrenildi. Mali polis Ağbaş'ı havalimanında kıskıvrak yakalayarak sinsi planı bozmuş oldu. Ağbaş'a yardım eden müfettiş ise aranıyor. İzmir'de FETÖ soruşturmasında tutuklanan işadamı Emir Ağbaş'ın iş dünyasından topladığı 100 milyon liralık himmet parasını naylon faturalarla aklamaya çalıştığı tespit edilmişti. Ağbaş'ın verdiği bilgiler doğrultusunda soruşturmayı derinleştiren Mali Şube ekipleri, yeni bir operasyon için düğmeye bastı. Emir Ağbaş ile de Kavuklar Şirketi Grubu Başkanı Abdullah Kavuk arasında irtibat tespit edildi. Bunun üzerine Kavuk'un da bulunduğu işadamlarına yönelik 6 Ağustos'ta operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan Abdullah Kavuk, Mali polis tarafından Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderilmiş, 11 kişi ise tutuklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinsi plana polis engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN