Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terzilik yapan Suriyeli doktora kucak açtı

Giriş Tarihi: 25.8.2016
Terzilik yapan Suriyeli doktora İzmir kucak açtı

Suriye’deki iç savaşın mağdurlarından olan ve bir terzi atölyesinde çalışmasıyla gündeme gelen kalp ve damar cerrahı Zaher Battah’a, ’deki Özel Gazi Hastanesi kapılarını açtı

Suriye'de Halep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 2006 yılında mezun olan Zaher Battah, Albassel Heart Enstitüsü'nde kalp ve damar cerrahisinde uzmanlık eğitimi aldı. Bu eğitimi sırasında doktor olarak görev de yapan Battah, 2011 yılında makine mühendisliği öğrencisi Diana Battah (21) ile dünya evine girdi. İç savaşın başlamasına rağmen ülkesini terk etmeyip eğitimini tamamlayan Dr. Battah, kalp ve damar cerrahı olarak yaşamını Şam'da sürdürmeye devam etti. Bu sırada 'Enver' adını verdikleri bebekleri dünyaya gelen Battah çiftinin mutluluğu kısa sürdü. Çocuğuna otizm teşhisi konan Dr. Battah büyük üzüntü yaşadı. Ülkesindeki iç savaşta ailesinden birçok kişiyi ve arkadaşlarını kaybeden Dr. Battah, 'deki yakınlarının yanına gelmeye karar verdi. Eşi ve oğlunu da yanına alıp yasal yollardan önce Lübnan'a giden Dr. Battah, daha sonra 'deki akrabalarının yanına geldi.

5 BİN DOLAR ALIYORDU
'de oğlunun tedavi masraflarını karşılayıp ailesinin geçimini sağlamak için çeşitli sağlık kuruluşlarına başvuran Dr. Battah, bir türlü olumlu yanıt alamadı. Kadifekale Semti'nde bir ev kiralayan Dr. Battah, daha sonra bir terzi atölyesinde 800 TL maaşla 'makineci' olarak çalışmaya başladı. Ülkesindeyken aylık kazancının 5 bin dolar olduğunu dile getiren Dr. Battah, oğlunun tedavisi için her şeye katlanabileceğini belirtti. Dr. Battah'ın durumundan haberdar olan İzmir'deki Özel Gazi Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Selim Amato, kendisini hastaneye davet etti. Bir süre Suriyeli doktorla görüşen Op. Dr. Amato, "Terzilik yaptığını öğrendiğimiz Suriyeli doktor arkadaşımıza ulaştık. Diplomasını bize verdi. Sağlık Bakanlığı ile görüşeceğiz, eğer denklik varsa arkadaşımızı bağrımıza basacağız. Memnuniyetle hastanemizde çalıştıracağız, dil sorunu var onu bir dil kursuna göndereceğiz. Dil olmadan doktorluk da olmaz. Hastalarla temas esastır. Sağlık Bakanlığı'nın kabul etmesi durumunda bünyemize katmayı düşünüyoruz. Suriye'de 5 bin dolar maaş alırken burada 800 liraya elbise dikmek zorunda kalıyor ve bir de otistik çocuğu var. Böyle değerli ve yetişmiş elemanları değerlendirmeliyiz. Çocuklarını okutmadan, kendilerine iş vermeden Suriyelilere sahip çıkmamız imkansız. Biz de kurum olarak yapabileceğimiz ne varsa yapmaya çalışacağız" dedi. Geliri olmadığı için terzilik yaptığını belirten Battah, "Ailemin geçimini sağlamaya çalışıyorum. Bana Türkiye'de güzel bir görev verirlerse çalışırım ve kendimi gösterebilirim. Benim için en önemli şey çocuğum. Burada tedavi edilmesini istiyorum. Suriyelilere sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terzilik yapan Suriyeli doktora İzmir kucak açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN