Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuzaklara rağmen dimdik ayaktayız

İEF’ye katılan yabancı ülkelerin heyetlerini kabul eden EBSO Başkanı Yorgancılar, 15 Temmuz’daki kanlı oyunda “Türk milletine yakışır şekildeki direnciyle” kazananın olduğunu dile getirdi

Giriş Tarihi: 29.8.2016
Tuzaklara rağmen dimdik ayaktayız
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 85. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) katılımcısı ülke heyetlerini ağırladı. Sri Lanka, Irak, Rwanda, Kosova, Sudan, Malezya, Gambiya ve KKTC' den gelen bakan, büyükelçi ve üst düzey yöneticilerden oluşan heyetlerle ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi konusu ele alındı. 'nin jeopolitik konumu dolayısıyla küresel güçlerin odağında olduğunu ifade eden EBSO Başkanı Yorgancılar, "Oldukça tehlikeli ve kanlı bir oyun ile karşı karşıya kaldığımız 15 Temmuz gecesinde başta Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimiz olmak üzere, liderlerimizin dik duruşu, polisimizin mücadelesi, darbeye karşı duran askerlerimizin kararlı tutumu, sivil toplum kuruluşlarımızın, medyamızın darbe karşıtı yayınları, halkımızın darbe karşısında kudretli Türk milletine yakışır şekildeki direnci ile kazanan oldu. Ancak, gördüğümüz kadarıyla bu kanlı tuzaklar bitmedi ve bitirilmek de istenmiyor" dedi. Cumhuriyetin ilk yıllarında ekonomik büyüme ve kalkınma atağına geçilmesinde öncü bir örnek olan İEF'nin, bugünde ülkenin, İzmir'in ekonomisine, tanıtımına katkı için iyi bir fırsat olduğunu anlatan Yorgancılar, "Heyetlerin gelişi kentimiz için, yarınlarımız için umut verici" diye konuştu. Irak Kalkınma Bakanı S. Al Juamili, Irak ile arasındaki ekonomik ilişkileri eski düzeyine getirmek istediklerini söyledi. Bakan Juamili "Şu anda Türkiye'nin Irak'a 8-9 milyar dolar ihracatı var. Bu rakamı tekrar 15-16 milyar dolar seviyelerine çıkarabiliriz. Türk müteahhitler ve inşaat firmaları Irak'ın yeniden inşa edilmesinde önemli projelere imza atıyorlar" dedi. Sri Lanka Yatırım Ajansı Başkanı I. Malwatte, Türk işadamlarını Sri Lanka'ya davet ettiklerini belirterek, yenilebilir enerji, hazır giyim, kauçuk, otomotiv yan sanayi ve turizm sektörlerinin işbirliği imkanı sunduğunu kaydetti. Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Avni Kastrati, "İEF bizim için çok değerli. Böyle fuarlar Kosova'da stratejik yatırımların yapılması için çok önemli fırsatlar sunuyor. Kosova'da çok büyük projeler başlatıyoruz. İsteğimiz, bu projeler başta olmak üzere Türkiye'nin ülkemizdeki yatırımlarının artırarak devam etmesidir" dedi.

SUDAN'I KEŞFEDİN
Sudan Sanayi Bakanı Mohamed Yousif Ali de, Sudan'ın maden, mermer, yağlı tohumlar, tekstil ve özellikle pamuk üretiminde işbirliğine duyduğu ihtiyacı dile getirdi. Bakan Ali, "Bu sektörler başta olmak üzere yatırımcılarla işbirliğine hazırız. Çin ve Hindistan ülkemizi keşfetti v ebir çok yatırımlar gerçekleştiriyor. Sizleri de ülkemize yatırıma bekliyoruz" dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da 41 yıldır aralıksız olarak İEF'ye katıldıklarını belirtti ve İzmir'de olmaktan duydukları memnuniyeti duyduklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuzaklara rağmen dimdik ayaktayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN