Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 Ağustos’ta yeniden küllerimizden doğduk

Giriş Tarihi: 30.8.2016
30 Ağustos’ta yeniden küllerimizden doğduk

AK Parti Milletvekili Özkal, 30 Ağustos’un Türk tarihine altın harflerle yazılmış destansı bir zafer olduğunu, Türk Milleti’nin küllerinden doğduğunu ifade etti

AK Parti Milletvekili Hatice Dudu Özkal, 30 Ağustos ruhunun Cumhuriyeti'nin çimentosu olduğunu söyledi. Özkal, "Geleceğimizin teminatı gençlerimize en iyi şekilde anlatmamız gereken Büyük Zafer'in birlik ve beraberlik ruhuna her daim ihtiyacımız bulunmaktadır "dedi. Özkal, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve kahraman ecdadımız ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anarak, 30 Ağustos Zaferi'nin 94'üncü yıldönümünde, Afyonkarahisar'dan başlayan kahramanlık destanını anlattı.

BİR MİLLET KÜLLERİNDEN DOĞDU
Özkal, 30 Ağustos'un Türk tarihine altın harflerle yazılmış destansı bir zafer olduğunu belirterek, 30 Ağustos'ta Türk Milletinin küllerinden doğduğunu ifade etti. Büyük Zafer'in 94'üncü yıldönümünde; canlarıyla, kanlarıyla imkansızı başaran kahramanları, rahmet ve minnetle andığını ifade eden Özkal, Anadolu'nun sonsuza kadar Türk yurdu olarak tescillenmesinin mührünün 30 Ağustos'ta vurulduğunu anlattı.

CUMHURİYETİMİZİN TEMELİ ATILDI
Sultan Alparslan'ın 1071'deki Malazgirt Zaferi'yle Anadolu'nun Türk yurdu haline geldiğini hatırlatan Özkal, büyük zaferin, 'nin işgalci düşmanlardan kurtarılmasının yanı sıra tüm esaret altında yaşayan milletlere umut veren bir kahramanlık destanı olduğunu söyledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlığı'ndaki TBMM ordularının Cumhuriyetimizin temellerini, 30 Ağustos'ta canları ve kanlarıyla attığını söyledi. Gazi Mustafa Kemal'in 25 Ağustos'ta Şuhut'ta son planlarını tamamladığı Büyük Zafer'in askeri bir başarının ötesinde ülkemizin kurtuluş destanı olma özelliğini taşıdığının altını çizen Özkal, "Düşmanın; 'geçilmesi imkansız', '4 yılda aşılamaz' dediği siperler, kahraman ecdadımızın; vatan sevgisi, imanı, inancı ve esarete boyun eğmeyen karakteri karşısında saatler içerisinde yerle bir olmuş, Afyonkarahisar toprakları; her karışı şahit kanıyla sulanmış kutsal topraklar haline gelmiştir. 30 Ağustos'ta işgal ve esaret altındaki tüm milletlere özgürlük ve bağımsızlık umudu veren Aziz Milletimiz, tüm dünyaya gücünü ve cesaretini bir kez daha göstermiştir" diye konuştu.

BAĞIMSIZLIK ATEŞİ
Büyük Zafer'in Türk Milletinin küllerinden doğuşu olduğunu vurgulayan Özkal, "Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Gazze ve Kutül Amare'de küllerinden doğan şanlı ecdadımız, Gazi Mustafa Kemal'in; 19 Mayıs'ta Samsun'da yaktığı bağımsızlık ateşini; düşmanı yakıp kavuran bir yangın olarak Afyonkarahisar'a taşımıştır. Kocatepe'nin sarp kayalıklarını tırmanan Mehmetçikler; Başkomutan'ın emriyle koşar adım ölüme ve bağımsızlığa yol atılmışlardır. 5 günde şehit kanlarıyla destansı bir zafer yazan kahraman Mehmetçikler, Anadolu'yu sonsuza dek Türk vatanı olarak tescillenmiştir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 Ağustos’ta yeniden küllerimizden doğduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN