Altında suyu, üstünde insanı sıcak ilçe Sandıklı

Sandıklı Kaymakamı Faik Arıcan, ‘altında suyunun, üstünde insanının sıcaklığını türlü değerleriyle gelen misafirlere gösterir’ ifadeleriyle ilçeyi özetledi. Arıcan, sosyal, kültürel, sportif ve özellikle eğitim amaçlı çalışmalar yaptıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 30.8.2016
Altında suyu, üstünde insanı sıcak ilçe Sandıklı
2002'de Denizli Çameli Kaymakamlığı ile başlayan mülki amirlik hayatında Iğdır/Karakoyunlu, Tokat/ Almus, Kütahya/Altıntaş ve Kahramanmaraş/Afşin Kaymakamlığı görevlerinde bulunan Faik Arıcan, 2013 yılından beri Sandıklı Kaymakamlığı görevini yürütüyor. Arıcan Sandıklı'yla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Sandıklı'nın ekonomisinden bahsedersek, geçim kaynağı nedir?
Oldukça verimli topraklara sahip olan Sandıklı ülkemizin patates depolarından birisidir. Buna bağlı olarak bir de ilçede patates ürünleri fabrikası faaliyet göstermektedir. İlçede binlerce konut termal su ile ısıtılmakta ve termal suya bağlı olarak da büyük çaplı seracılık hızla gelişmektedir. Termal su ile ısıtılan modern seralarda yılın 10 ayı domates üretilmekte ve üretilen bu domatesler hem yurt içine hem de yut dışına pazarlanmaktadır. Sanayisi tarım ve hayvancılığa dayanan Sandıklı'da geçmişten günümüze gelen bakırcılık sanatı da başarıyla korunmaktadır. Sandıklı-Afyonkarahisar devlet karayolu kenarında bulunan organize sanayi bölgesinin 1. Etabının altyapısı tamamlanan 42 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Arsa tahsisi yapılan birçok işletme faaliyetlerine başlamış olup, diğerleri de yatırımcılarımızı beklemektedir. Kaplıca bölgesinde bulunan 81 yataklı huzurevi, ülkemizin en modern tesislerinden bir tanesidir. Türkiye'nin ilk termal huzurevinde, yaşlılarımız ömürlerinin son baharında rahat ve huzurlu bir yaşam sürüyorlar. Sandıklı tüm bunların yanı sıra güvercinleri ile de meşhurdur. Sandıklı mermeri adıyla da anılan bu güvercinler, boyları, paçası, kanatları, kafası, sırt rengi, bakışları ile diğer güvercinlerden ayrı olup muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Sandıklı'ya gelen bir turist nereleri ziyaret etmeli?
Taş toprak yığmak suretiyle höyük haline getirilmiş olan Sandıklı Kalesi, Germiyanoğulları tarafından yaptırılan Ulu Cami ile birlikte ilçenin önemli tarihi mirasları arasında yer almaktadır. Sandıklının önemli kültürel ve tarihi motiflerinden biri de Türk dünyasının yetiştirdiği halk şairi ve düşünürü olan Yunus Emre ve Hocası Tabduk Emre'nin makam ve türbeleridir. Anadolu'nun daha pek çok yerinde ünlü ozana ait türbeler olduğu iddia edilmesine rağmen tarihi belgeler Yunus Emre'nin Sandıklı'da yattığı konusunda güçlü işaretler vermektedir. Bunların dışında ilçemiz Selçuklu ve Osmanlı uygarlığının yoğunlukla yaşandığı bir yerdir. Bölgemizin insanına dini önderlik yapmak üzere birçok derviş de gelerek Sandıklıya yerleşmiş ve burada defnedilmişlerdir. Bu zatlara ait pek çok türbeyi kentin çeşitli yerlerinde görmek mümkündür.

Her alanda projeler gerçekleştirildi

Kaymakamlık eliyle gerçekleştirilen projelerden bahseder misiniz?
Sosyal, kültürel, sportif ve eğitim alanında birçok proje yapıldı ve uygulandı. Örneğin, "Ağaç Dostu Projesi"yle köylerimizdeki boş vaziyette bulunan çorak araziler ağaçlandırıldı. Çeşitli ağaç türlerinden 6000 fidan gelecek nesillerimizin temsilcileri olan çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın katkılarıyla köylerimize dikilerek çorak arazilerimizin yeşillenmesi sağlanmıştır. "Artık Yalnız Değilsiniz" adlı sosyal destek projemizde vatandaş devlet kucaklaşmasının sağlanarak kendisine ulaşılamayan tek hane ve vatandaşımızın kalmaması hedeflenmiştir. "Bana 30 Dakika Borç Verir Misin" adlı eğitim projemizle, yaklaşık 5000 öğrencimizin ailesine ulaşarak anne ve babalarıyla ders dışı etkinlik yapmaları ve birlikte vakit geçirmeleri sağlandı. "Bul Yap Keşfet" adlı eğlendirici eğitim projemizle, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerimize bütünleştirme- eşleştirme, sonuca odaklanma ve sabretmeyi öğretme süreci keyifli hale getirmek amacıyla yap-boz dağıtıldı ve yaptırıldı. "Cennet Bahçesi Gibi" Projesinde köylerimizdeki mezarlıklar içerisinde bulunan yabani otların, çöplerin toplanması, zemini düzelmesi, diğer bakım ve onarımları tamamlandı. "Pazar Yeri Halkın Yeri" projesindeki amaç köylerimizde halkımızın temiz, düzgün ve kapalı ortamda pazar yeri, yeri ve çok amaçlı kullanıma yönelik kapalı alan yapımıdır. "Sandıklı Köyleri İçme Suyu Klor Takip Sistemi" adlı projemizde ise amaç içme suyu depolarımızın düzenli olarak bakımlarının yapılması ve suyun klorlanarak vatandaşlarımıza sağlıklı, kesintisiz ve içilebilir su sağlanması, depo kilit sistemi ile de dışarıdan gelecek müdahalelerin engellenmesidir. "Zaman Tüneli" adlı sosyal eğitim projesinde ise Sandıklı İlçe Merkezinde bulunan anaokulu ve 1'nci sınıf öğrencileri ile Sandıklı Hüseyin Develi Huzurevinde kalan misafirlerimizi bir araya getirerek gönül köprüsü kurduk. Dede-torun ilişkisini artırıcı sosyal faaliyetlerde bulunduk. Ayrıca, Sandıklı'nın tanıtımını hedefleyen "Biz Sandıklıyız" çalışması ile yöreyi tüm özellikleriyle, bir fotoğraf objektifi sadakatiyle tanıttık. Önce Sandıklı'ya ait değerleri tanımak amacıyla tema oluşturuldu, ardından tanıtım filmleri yapıldı ve hatıra pulu bastırıldı.

Dünyanın gözbebeği tesis
Sandıklı denilince doğal güzellikleriyle ünlü Akdağ Milli Parkı'ndan bahsetmeden geçmek olmaz. Dünyada ender görülen türlerin yetiştiği Akdağ, bitki florası bakımından çok zengin bir yapıya sahiptir. Ayrıca Tokalı Kanyonu da, eşsiz doğasıyla muhteşem görüntüsü ve zorlu etabıyla görülmeye değerdir. Hüdai Kaplıcaları, daha karşılaşır karşılaşmaz farklı ve özel bir yer olduğunu hissettirir gelen ziyaretçisine. Tesislerin içerisindeki kür merkezinde; Türk hamamları, bay ve bayanların hizmet verdiği masaj salonları, kapalı ve açık termal havuzları, tabii saunaları,24 adet halk tipi saatlik termal banyosu, içmeleri, umumi çamur banyolarıyla deniz turizmi gibi değil 12 ay boyunca hizmet verir konumdadır. Hüdai Kaplıcaları'nın dışında, sandıklının dünyaca ünlü şifalı suları ve çamurunun farkına varan özel sektör de, bölgede 5 yıldızlı ve apart otel ve daire yatırımlarıyla müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Kısacası kaplıcalar tüm dünyaya şifa dağıtmaya devam ediyor.

Termal suyun özellikleri
Termal su sağlık açısından vücuda iyi gelir. Sandıklı Kaplıcaları'na özelliğini veren şifalı doğal çamur banyolarıdır. Özenle hazırlanan şifalı çamur, kafa dışarıda kalacak şekilde insanların üstüne kapanır, çamur içinde 10-15 dakika kalanlara gün içinde birkaç kez bu işlem uygulanır. Yöntemin, her türlü romatizmal hastalıklar ile hem güzelleştirici hem tedavi edici etkisi vardır. Cilt hastalıkları, akciğer, karaciğer, dalak sindirim ve sinir sistemi rahatsızlıklarına, bunun yanında kan dolaşımının hızlanması, kasları rahatlatması, hücrelerin yenilenmesi, hormon dengelerinin düzenlenmesi, bazı kas ve kemik problemlerinin giderilmesi gibi hem ruhu hem de bedeni dinlendiren birçok özellikleri var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altında suyu, üstünde insanı sıcak ilçe Sandıklı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN