Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bedesten’de tarih yeniden canlanıyor

Giriş Tarihi: 30.8.2016
Bedesten’de tarih yeniden canlanıyor

Belediyesi tarafından geçen yıl restorasyon çalışmalarına başlanan tarihi Bedesten Çarşısı kısa süre sonra yeniden hayat bulacak

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban tarafından geçen yıl yenileme çalışmalarına başlanan tarihi Bedesten Çarşısı hayat buluyor. 1914 yılında Hacı Bekir Tiryaki tarafından projesi Fransız mimara çizdirilerek Ermeni bir ustaya yaptırılan çarşı, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından restore ediliyor. Osmanlı dönemi eserlerinden olan ve günümüze kadar zamanla yıpranan ve bazı yerlerinde yıkıntılar oluşan çarşıda restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi.

VİTRİNLER TEK TİP OLDU
Mimarisiyle göz kamaştıran Bedesten Çarşısı tamamlandığında kent kültürüne büyük zenginlik katacak. Restore çalışmaları ilk etapta çatıdan başlayıp, dış cephe onarımlarıyla devam etti. Daha sonra zemindeki taşlar tek tek sökülerek aynı taşların onarımı ve tamiratı yapıldı ve çalışmalar sona erdi. Restorasyonla birlikte çarşıdaki tüm dükkânların vitrinleri de tek tip ahşap vitrin haline geldi. Ayrıca çarşı etrafında konuşlanmış, görüntüyü bozan binalarda kat yıkımına gidildi. Restorasyon çalışmalarının sona gelindiği ve 64 dükkânın bulunduğu bedesten çarşısında faaliyet gösteren esnaf da restorasyon süresince taşınmadan hizmet vermeyi sürdürdü.

Bedesten hakkında bilinmeyenler

1900'lÜ yılların başlarında yapımına başlanan Bedesten Çarşısı'nda şu an itibariyle toplam 64 dükkân bulunuyor. Çarşı, Bekirzade Tirkyakioğlu'nun belediye başkanlığı döneminde yapılmaya başlanmış. Tiryakioğlu, çarşının yapımını bizzat takip etmiş. İlk olarak tüm çarşının 4 kat üzerine yapılması planlanmış ve o şekilde inşaata başlanmış. Bekirzade Tirkyakioğlu, Bedesten'in inşaatı devam ederken oğlunu kaybedip hayata küsmüş. Tirkyakioğlu, inşaatı devam eden Bedesten Çarşısı'nı bitmeden akrabalarına dağıtmış, akrabaları ise planı sürdürmeyerek inşaatı noktalamış ve çarşıyı kiralama yoluna gitmiş. Bu yüzden Bedesten'in bir kısmı tamamlanıp 4 kata ulaşırken, bir kısmı 3 kat yada 2 katta kalarak yarım bir vaziyette bırakılmış. Şu anda ikinci katın tavanı bazı dükkânların çatısı haline gelmiş durumda. Sağlıklı bir çatıya sahip olmayan Bedesten, günden güne kar ve yağmur suyundan etkilenerek deformasyona uğramış, yıpranmış ve yok olma tehlikesiyle baş başa kalmıştı.

Bedesten Çarşısı'nda neler yapıldı?

İç ve dış dükkanların doğramaları yenilendi, eskiyen kepenkleri sökülerek yerine otomatik ahşap görünümlü kepenkler takıldı.
Dış dükkanların taşıyıcı sistemleri yenilenirken, üst kattaki pencere ve demir parmaklıklar tamamen değiştirildi.
Daha önce açıkta olan ve büyük tehlike arz eden elektrik sistemi yer altına alınarak günümüz şartlarına uygun revize edildi.
Esnafın ihtiyacı için fiber internet hattı çekildi.
Kırılan ve çürüyen sütun başlıkları ile kaideleri tamamlandı.
Zemin taşları tek tek sökülerek numaralandıktan sonra zemini düzeltilip aynı yerlerine yerleştirildi.
Çatı sistemi tamamen yenilendi ve koridor alanlarındaki ışıklık camları değiştirildi.
Dış dükkânların bina kotları projeye uygun olarak aynı seviyeye çekildi, böylelikle tarihi yapının beden duvarları açığa çıkartıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedesten’de tarih yeniden canlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN