Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’e mobil hastane

Büyükşehir Belediyesi “Büyük Aile” projesi kapsamında ‘Mobil Tır’ını kente getirdi. Erken teşhisin hayat kurtardığını ifade eden Başkan Uğur “1130 mahallemizi taramadan geçireceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 6.9.2016
Balıkesir’e mobil hastane

Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde Türkiye'de ilk defa Balıkesir'de hayata geçirilen sosyal belediyecilik uygulaması, "BüyükAile" projesi kapsamında, her türlü hizmeti vatandaşın ayağına götüren Mobil Hizmetlerden biri olan 'Mobil Tır'ı Balıkesir'e geldi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı 'un talimatıyla hazırlatılan 'Mobil Sağlık Tır'ı, içerisinde yer alacak teknolojik cihazlar ile tam bir Mobil Dijital Hastane vazifesi görecek. Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne tahsis edilen tır, 'Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor' projesi kapsamında Balıkesir'in bütün kırsal mahallelerinde sahada dolaşarak halkın ayağına sağlık hizmeti götürecek.

ÖNCELİK KÖYLERE
Başkan Uğur, "Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor" projesinin son derece başarılı bir şekilde ilerlediğini söyledi. Proje kapsamında paydaşların da katkısıyla ilçelerdeki bütün mahallelerin ve okulların tek tek tarandığını, sağlık taramalarının da itinalı bir şekilde yapıldığını belirten Başkan Uğur, "Bizim Sağlık Tır'ımız gelecek dedik, geldi. İçinde röntgenden diğer bütün modern cihazların olduğu mobil hastane. Türkiye'de ilk defa gerçekleştirdiğimiz BüyükAile projesi devlet-millet bütünlüğünü sağlayan bir proje. Bütün devlet kurumlarıyla, yerel yönetimleriyle sahaya iniyoruz, her şeye dokunuyoruz. Mobil Sağlık TIR'ımız geldi, içerisindeki cihazlar hazırlanıyor. Tüm cihazların olduğu dijital bir hastane, Balıkesir'in 1130 mahallesini dolaşacağız, taramadan geçireceğiz insanlarımızı. Erken teşhis hayat kurtarıyor" diye konuştu. Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü Hakkı Özçoban, Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur'a sağlamış olduğu bu imkandan dolayı minnettar olduklarını belirterek teşekkür etti. 'Mobil Sağlık Tır'ı ile öncelikli hedef kitlesinin köyler olduğunu belirten Dr. Hakkı Özçoban, "Kırsal Mahallelerimizdeki vatandaşlarımıza sağlık hizmeti götüreceğiz. Gidilen yerde uzman personellerimiz halkımıza eğitimler de verilecek. Bunun içerisinde bu işle ilgilenen uzman personellerimiz olacak. İçerisi Sağlık Bakanlığımızdan tahsis edilecek son teknoloji modern dijital cihazlar ile donatılacak. Meme kanseri için mamografi çekimi, serbis kanseri için simir taraması, göz taraması, kemik ölçümü yapılacak. Bunlardan başka gaitada gizli kan taraması ile diğer sağlık konularında eğitimler verilecek. Bunların erken tanısı ile çözümlerimiz daha iyi. Ayrıca, şeker ölçümleri, tansiyon ölçümü ve taramaları da yapacağız. Tır ile gittiğimiz yerde halkın ne ihtiyacı var ise onu gidereceğiz. Balıkesirli vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun." Bu arada, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin, "Balıkesir Bir BüyükAile Oluyor" projesi kapsamında tüm paydaşlarıyla beraber halka hizmet götürmek üzere hazırlattığı ve sahada aktif olan tırların sayısı 5'e yükselmiş oldu.

SAĞLIK TIRI İLE NELER YAPILACAK?
Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan Mobil Sağlık TIR'ının dorse uzunluğu 13 metre 60 cm. Bir süreden beri devam eden çalışmalar nihayet tamamlanarak Sağlık TIR'ı Balıkesir'e getirildi ve Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğüne teslim edildi. Tam donanımlı Mobil Hastane olarak çalışacak olan Sağlık TIR'ında; Meme Kanseri teşhisi için mamografi çekimi yapılacak. Bayanlar için vajinal kanser riskine karşılık Simir Testi yapılacak. Bunlardan başka, göz taraması, kemik ölçümü yapılacak. Hepsinin de son teknoloji ile üretilen dijital cihazları TIR'ın içindeki özel bölümlere montajlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkesir’e mobil hastane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN