Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeytan Sofrası’na ziyaretçi ı

Giriş Tarihi: 6.9.2016
Şeytan Sofrası’na ziyaretçi akını

’in Ayvalık ilçesinde, büyük kayalıklar üzerinde yer alan Şeytan Sofrası, yerli ve yabancı turistlerin ına uğruyor

Ayvalık Adaları ile Midilli Adası'nın gün batımında bakışı manzarasını görmek için yüzlerce kişi, her akşam 'Şeytan Sofrası' tepesine ediyor. Rivayete göre, şeytanın ayak izi bulunduğuna inanılan; Ayvalık panoramasının ise en güzel izlendiği yerlerden biri olan Şeytan Sofrası, yaz aylarında on binlerce kişiyi ağırlıyor. Ayvalık denince akla gelen ilk yerlerden Şeytan Sofrası, 17 bin 950 hektarlık alanıyla ülkenin en büyük Tabiat Parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkında, ilçe panoramasının en güzel izlenebileceği seyir noktası olarak öne çıkıyor.

GÜZELLİĞİ CEZBEDİYOR
Kırmızı kurdelelerle süslü alanda dilek dileyen vatandaşlar, Ayvalık'ta güneşin batışını izlemek için Şeytan Sofrası'nı tercih ediyor. Çünkü Şeytan Sofrası, Ayvalık Adaları ile Midilli Adası'nın gün batımında kuşbakışı manzarasını görmek için en ideal yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Ayvalık ve adalarına hakim bir noktada bulunan alan bu nedenle başta fotoğraf tutkunları olmak üzere vatandaşların ilgisini çekiyor. Bölgede işletmesi bulunan Fırat Kılıç, sıcaktan bunaltan vatandaşların da serin olan alana gelmeyi terci ettiğini söyledi. Şeytan Sofrası'na özel araçlar haricinde, Ayvalık Otogarı'ndan kalkan bazı minibüslerin tek sefer yaparak bölgeye ulaşımı sağladığı belirtildi.

ŞEYTAN SOFRASI
Rivayetlere göre Şeytan Sofrası; Ayvalık civarında Rumların yaşamış olduğu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü dönemde bu tepede Panolepe adında (şeytan lakaplı) kendini halktan soyutlamış, mistik bir yaşam süren şahıs yaşamaktaymış. Ayvalık ve civarında kıtlık baş göstermeye başlayınca, din adamları ve papazlar, kıtlığın sebebi olarak Panolepe gösterilmiş ve halkı galeyana getirerek onu linç etmesini istemişler. Bunun haberini bir keçi çobanından alan Panolepe, çözümü burada kuş sütü dahi eksik olmayan bir sofra hazırlamakta bulmuş, kendisini linç etmek için buraya gelen halk sofranın cazibesine kapılıp Panolepe'yi unutmuş, o da buradan kaçarak kurtulmuş. O tarihten beri de bu tepenin adı Şeytan Sofrası olarak anılmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeytan Sofrası’na ziyaretçi akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN