Bayram gönülleri birleştirdi

Bayram namazı heyecanıyla başlayan, kesme telaşıyla devam eden ’nın ilk gününde eller semaya, “ülkenin birliği için” kaldırıldı

Giriş Tarihi: 13.9.2016
Bayram gönülleri birleştirdi

Bayramı sabahı tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de bayram namazı heyecanıyla başladı. Camiler namaza gelenlerle dolup taştı. Özellikle merkezi yerlerdeki camiler dolunca cemaat avlu ve caddelerde yere serilen hasırlar üzerinde saf tutulup namaz kılındı. Bayram namazı hutbesinde bayramın birlik ve beraberlik ruhuna verdiği öneme değinilirken namaz sonrasında hep birlikte dua edildi. Duanın ardından vatandaşlar birbirlerinin bayramını kutladı ve kurban kesme telaşı başladı. Kurban bayramlarında kasaplara ilginin artması, mesleği kasaplık olmayan bazı kişiler için ekmek kapısı açtı. Normalde davul çalarak geçimini sağlayan Yunus Baş, arkadaşlarıyla Balçova hayvan pazarına gelerek kasaplık yaptı. Yunus Baş, "Az bir kasaplık deneyimim var. Bu nedenle ben de bayramı fırsat bilip kasaplık yapmak için buraya geldim. Arkadaşlarımla, ihtiyaç duyanların kurbanlarını kesiyoruz" dedi.

EŞİNİN ELİNİ KESTİ
Kurbanı kesmeye çalıştıkları sırada Binnur Çetinkaya'nın, kazayla eşi Bayram Çetinkaya'yı elinden yaralaması üzerine, zorlu iş kendisine kaldı. Kurbanın kesilmesinin ardından derisinin yüzülmesi ve etlerinin parçalanması işini, Binnur Çetinkaya tek başına yapmak zorunda kaldı. Binnur Çetinkaya'ya zaman annesi Emine Çetinkaya da, satırla yardım etti. Kurbanlıklarını güçlükle taşıyan bazı vatandaşlar da kendilerine göre sistemler buldu. Kimisi koyunun iki ön ayağını kaldırıp arka iki ayağı üzerinde götürmeye çalıştı. Kimisi de, kurbanlık hayvanın kesilmiş olanları görüp ürkmemesi için, gözlerini tişörtleriyle kapatıp, kesim alanına götürdü. Kurban pazarında da alışveriş devam etti. Bazı vatandaşlar, fiyatların daha uygun olabileceğini düşünüp bayramın ilk gün kurban almaya çalıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram gönülleri birleştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN