Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Odalar uyardı kulak asmadılar

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda genç kadın ile teyzesinin ölümüyle sonuçlanan kazadan bir süre önce oda başkanlarının, Büyükşehir Belediyesini “Yolda aydınlatma yetersiz, önlem alın” diye ikaz ettiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 13.9.2016
Odalar uyardı kulak asmadılar

Tramvay çalışmaları sebebiyle aydınlatma direklerinin söküldüğü Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda, 10 Ağustos'ta iki kadına çarparak ölümüne yol açan aracın sürücüsü hala bulunamazken, kazadan bir süre önce bazı meslek odalarının temsilcilerinin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Buğra 'yi bu bölgede tedbir alınması konusunda uyardıkları ortaya çıktı. TMMOB'a bağlı bazı meslek odalarının temsicileri, haziran ayında Buğra Gökçe ile toplantı yaptı. Toplantıda oda temsilcileri, tramvay çalışmalarının yapıldığı bölgede aydınlatmanın yetersiz olduğunu belirterek, güvenlik önlemlerinin acilen alınması gerektiğini söyledi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, Büyükşehir'in raylı sistem yatırımlarından sorumlu ismi Buğra Gökçe'yi uyardıklarını belirterek, "Buğra Bey'e o toplantıda tramvay güzergahında aydınlatma ve güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu, yayaların, araçların trafikte risk altında bulunduğunu söyledik. 'Hem hem de Göztepe tarafında önlemlerinizi daha sıklaştırmanız gerekiyor' diye uyarıda bulunduk. Buğra bey, sorun olmadığını ama yine de bakacaklarını söyledi. Bu toplantının hemen sonrasında 2 kişinin öldüğü kaza gerçekleşti. Bu bizi çok üzdü. Umarım bundan sonra gerekli önlemler alınır başka canlar yitirilmez" diye konuştu.

HALA AKSAKLIK VAR
Meslek odaları olarak tramvay projesinde halen daha uygulamada sorunlar yaşandığını hem de güzergahlarda yeni değişiklikler olduğunu öğrendiklerini belirten Kocaer sözlerini şöyle sürdürdü; "Tramvay konusu sanırım meslek odaları olarak bizim gündemimizden gidemeyecek. Çünkü hem uygulamada yapılan aksaklıklar hem de halen daha güzergahlarda değişiklikler olduğunu öğreniyoruz"dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak ve Karşıyaka Tramvay Projeleri'nin inşaatına başlanmasının ardından projede 15 kez revizyona gidildi. Konak Tramvayı'nın geçtiği Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda yapım çalışmaları sürerken Büyükşehir Belediyesi, trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla orta refüjdeki yeşil alanları daraltarak yola dahil etti. Bunun için yolun her iki tarafındaki aydınlatma direklerinin önemli bir bölümünü söktü. Tramvay çalışmalarına bir de İzmir kıyı deniz projesi kapsamında yapımı devam eden Karataş'taki karayolu taşıt alt geçidi inşaatı eklenince sahil yolu kelimenin tam anlamıyla şantiye sahasına döndü.

EVLİLİĞE HAZIRLANIYORDU
Sahil yolundaki inşaat çalışması nedeniyle sökülen aydınlatma direklerinin yerine yenisinin dikilmemesi geceleri zifiri karanlık olan yolda trafik kazalarının meydana gelmesine yol açtı. 10 Ağustos gecesi, 26 yaşındaki Ecem Haliloğlu ile 60 yaşındaki teyzesi Lütfiye Yurdaer, zifiri karanlıkta yolun karşısına geçmek isterken N.D'nin kullandığı otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Ecem Haliloğlu ölmese 20 Ağustos'ta nişanlısıyla evlenecekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Odalar uyardı kulak asmadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN