Türkiye'nin en iyi haber sitesi

i bildiren cihaz geliştiriliyor

Bir Japon firmasının 17 yıl önce başlattığı ve zaman içinde olumlu sonuç verdiği bildirilen çalışması Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve özel bir şirket tarafından ’de deneme aşamasına getirildi

Giriş Tarihi: 14.9.2016
Depremi bildiren cihaz geliştiriliyor

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Uygulamalı Jeofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akgün, ve diğer afetlere karşı akıllı şehirler oluşturulması hedefiyle, DEÜ'ye bağlı Ege Bölgesi Sorunları Araştırma (EBAMER), Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) ile sanayi alanında faaliyet gösteren özel bir firma ortaklığında 3 aydır çalışma sürdürdüklerini belirtti.

SENSÖR SAYISI ARTIRILMALI
Bu çalışmalar kapsamında, Japon bir firmanın "elektromanyetik gürültülerden depremin önceden tahmin edilebileceği" fikriyle geliştirdiği, ülkelerinde başarılı sonuçlar elde edildiği bildirilen cihazın Türkiye'ye getirilerek ilk kez 'de deneneceğini aktaran Akgün, bununla yeryüzündeki elektromanyetik gürültü analizlerini yaparak deprem üretebilecek alanlar hakkında bilgi edinmeye çalışacaklarını kaydetti. Akgün, "Yer altındaki katmanlar depremin öncesinde çok yüksek elektromanyetik sinyal veriyor, ardından bu sinyaller düşüyor ve devamında da deprem oluşuyor. Bizim için önemli olan sinyalin azaldığı zamanla deprem olabileceği zaman arasındaki süreyi tahmin etmek. Ama bu jeolojik çalışmalar ile sensör sayısı ve sensördeki alıcıların arttırılmasına bağlı" bilgisini verdi. İzmir'de ilk etapta yer altındaki katmanların elektromanyetik elektrik üretme kapasitelerinin araştırılacağını, uygun noktalara elektromanyetik kütle algılayıcıların yerleştirileceğini ifade eden Akgün, depreme karşı şehrin ve binaların akıllı hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. Akıllı binanın, depremi algıladığı an yapısıyla, elektrik, su, doğalgaz, asansör ve jeotermali güvenli hale getirerek içerisindeki kişilere güven sağlaması olduğunu anlatan Akgün "Bunun anlamı da, deprem denetiminin Türkiye'de uygulanması gerekiyor. Biz, gerekli deprem denetimini uygulayıp, bu sistemlerle entegre olmuş binalar sayesinde İzmir'i güvenli şehir haline getirmek istiyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Depremi bildiren cihaz geliştiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN