Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ, ödenmeyen himmete dava açmış

’de kabul edilen FETÖ iddianamesinde örgütün kişilerden himmet olarak çek ve senet aldığı ortaya çıktı. FETÖ’cülerin paranın ödenmemesi halinde icra yoluna gittiği belirtildi

Giriş Tarihi: 16.9.2016
FETÖ, ödenmeyen himmete dava açmış
Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'ye finansal destek sağlanmasına yönelik hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede örgütün en önemli ekonomik kaynaklarından himmet ile ilgili çarpıcı bir bilgi yer aldı. İddianamenin mütevelli heyetleri ve illerin yapılanması bölümünde geçen ilginç ayrıntıda, FETÖ'nün kişilerden himmet vaadi olarak alınan çek ve senetlerin ödenmemesi halinde icra yoluna gidildiği belirtildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Zafer Dur'un hazırladığı 56 sayfalık iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, 2'si tutuklu 3 sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamında, "silahlı terör örgütü üyesi olmak" ve "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet" suçları yer aldı. Tutuklanan Emir Ağbaş Mehmet Çelikarslan'ın 5 ila 10 yıl arasında hapis cezası istendi. İddianamenin 16. Sayfasındaki mütevelli heyetleri ve illerin mali yapılanması bölümünde şu ifadelere yer verildi: "Örgütün himmet yolu ile sağladığı gelirler genel olarak mütevelli heyetleri vasıtası ile toplanmaktadır. Örgütün sohbet gruplarında yer alan kişilerden sohbet toplantılarına düzenli olarak katılıp verilen görevleri yerine getiren, örgütün verdiği talimatları sorgulamaksızın itaat eden ve maddi gücü yerinde olan kimseler seçilerek mütevelli heyeti üyesi yapılmaktadır. Sohbet gruplarında zekat, burs, ve himmet adı altında paralar toplanırken, mütevelli heyeti üyesi kişiler ayrıca bir ışık evinin maddi ihtiyaçlarından sorumludur. Mütevelliler topladıkları parayı sohbet hocasının yanında getirdiği muhasebecilere vermektedir. Örgütün mali kayıtlarını muhasebeciler tutmaktadır. İl imamının da bir muhasebecisi bulunmakta ve il genelinde mali kayıt tutmaktadır. Mütevellide yer alanlar arasından her üç mütevelli heyetinden bir mali heyet teşekkül edecek isimle seçilmektedir. Mali heyet toplantıları dünyanın her yerinde sali günleri sabah namazından sonra gerçekleştirilmekte ve bu toplantılara mütevelli heyet sohbet hocaları katılmaktadır."

CENNET VAADİ DİKKAT ÇEKTİ
İl genelinde ne kadar para toplanacağına ilin bağlı bulunduğu bölgenin toplantısında karar verildiğinin vurgulandığı iddianamede, burada alınan kararın yılda bir kez düzenlenen gizli toplantıda mensuplara aktarıldığı belirtildi. FETÖ'nün kişilerden himmet vaadi olarak alınan çek ve senetlerin ödenmemesi halinde icra yoluna gidildiği ifade edilirken, il imamının koordinesinde yılda en az bir kez mütevelli heyeti üyelerinin katılımı ile kamp düzenlendiği aktarıldı. Düzenlenen kamplarda dini duyguların istismar edilerek himmet adı altında toplanan paraların artırılmasının sağlandığı, toplanan paraların karşılığında cennet vaadinin verildiğinin altı çizildi.

FETÖ'NÜN GELİR KAYNAKLARI
1- Kamu kaynaklarından elde edilen gelirler (Borsa spekülasyonları, devlet ihaleleri, teşvik ve hibeler)
2-İşadamlarından sağlanan gelirler (Şantaj, tehdit)
3-Gönüllülük esaslı sağlanan gelirler (Himmet, kurban)
4-Örgüte ait şirket, holding, banka, vakıf ve dernek faaliyetlerinden elde edilen gelirler
5-Eğitim faaliyetleri gelirleri (Dershaneler, özel okullar, öğrenci yurtları, yardımcı sınav kitapları)
6-Örgüte ait basın ve yayın organlarına verilen reklam ve aboneliklerden elde edilen gelirler
7-STK'lardan sağlanan gelirler
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ, ödenmeyen himmete dava açmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN