Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otopark ihalesinin iptali kamu zararı

Sayıştay, Büyükşehir Belediyesi’nin Mezarlıkbaşı’ndaki otopark ihalesini iptal etmesiyle kamu zararı oluştuğuna hükmetti. İtirazı kabul edilmezse, 1 milyon 544 bin lirayı Kocaoğlu ödeyecek

Giriş Tarihi: 18.9.2016
Otopark ihalesinin iptali kamu zararı

Büyükşehir Belediye Başkanı ve 11 bürokratı hakkında, İçişleri Bakanlığınca soruşturma izni verilmesinin ardından şimdi de Sayıştay, Kocaoğlu'nun, 2011 yılında Çankaya Mezarlıkbaşı'ndaki otopark ihalesinin iptali kararıyla kurumu 1 milyon 544 bin 747 TL zarara uğrattığına hükmetti. Sayıştay ilamına karşı duruşma istemli temyiz başvurusu yapan Başkan Kocaoğlu'nun itirazı reddedilirse kamu zararı kişi borcu olarak kendisinden tahsil edilecek. İzmir Metrosu'nun Üçyol-Üçkuyular hattının ı sırasında hatalı proje nedeniyle kurumu 11 milyon 303 bin lira zarara uğrattığı gerekçesi ile önceki İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından hakkında soruşturma izni verilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında bir kamu zararı kararı da Sayıştay'dan geldi. Sayıştay, Aziz Kocaoğlu'nun, 2011 yılında Çankaya Mezarlıkbaşı'ndaki otopark ihalesinin iptali kararıyla kurumu 1 milyon 544 bin 747 TL zarara uğrattığına hükmetti. 2011 yılında gerçekleşen ihalede yıllarca otoparkı işleten belediye şirketi İZELMAN'a rakip çıkan özel firma, 4 milyon 110 bin lira teklif vermiş ancak Başkan Kocaoğlu'nun talimatıyla ihale iptal edilmişti. Otopark daha sonra yüzde 50'şer hisseye sahip İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından toplam1 milyon 200 bin TL'ye belediye şirketi İZELMAN'a kiraya verilmişti. O süreçte Başkan Kocaoğlu otoparktan elde edilen yılık gelirin belli olduğunu ihaleye katılan firmanın teklif ettiği bedeli kazanmasının mümkün olmadığını öne sürmüştü. Sayıştay denetçisi ise hazırladığı raporda Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait otoparkın ihalesinin iptali, ardından İZELMAN şirketine kiralanmasıyla gelirin düştüğü, bu nedenle kamu zararına yol açıldığına hükmetti. Sayıştay'ın 2011 yılındaki bu ihale iptaliyle ilgili Haziran 2016'da "kamu zararı" kararı verdiği ve sorumlulardan tahsili için ilamın yayınlandığı ortaya çıktı. Sayıştay'ın ilamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun otopark ihalesi iptali kararıyla kurumu 1 milyon 544 bin 747 TL zararına uğrattığı belirtildi. Karar kesinleşirse bu bedel Başkan Kocaoğlu için kişi borcu olacak ve kendisinden tahsil edilecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK
Sayıştay ilamındaki kamu zararı kararına karşı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, savunma yapıp duruşma istemli temyiz başvurusunda bulunacak. Sayıştay Temyiz Kurulu Kocaoğlu'nun itirazını değerlendirmeye alacak. Eğer itiraz kabul edilirse kamu zararı kararı kalkacak. Eğer Kocaoğlu'nun yaptığı savunma kabul görmezse karar kesinleşecek. 1 milyon 544 bin 747 TL'lik kamu zararı kişi borcu olarak Başkan Kocaoğlu'ndan tahsil edilecek.

ALA SORUŞTURMA İZNİ VERMİŞTİ
Önceki İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın talimatı ile Mülkiye baş müfettişleri, İzmir Hafif Raylı Sistem 2. Aşama Tünel İşleri ile İzmirspor ve Hatay İstasyonlarının ikmal inşaatları ile ilgili yapılan bir şikayet üzerine incelemede bulunmuştu. Müfettişler, inşaat sırasında yanlış yönlendirilen tahliye sisteminin hatası ve yüksek su basıncının sebep olduğu zorlamalardan dolayı 2011 yılında invertin çöktüğü, diğer kısımlarda çatlamalar olduğu, bu durumun ise proje tasarım hatasından kaynaklandığını, ayrıca bu hata nedeniyle harcanan 11 milyon 303 bin TL'lik fazla paranın kamu zararına neden olduğu iddialarını araştırmıştı. Müfettişlerin 2011 yılı ve sonrasını kapsayan tarih için yaptığı ön inceleme sonucu Kocaoğlu ve 11 bürokratı hakkında Ala, soruşturma izni vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otopark ihalesinin iptali kamu zararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN